„Biegnij Warszawo” zachęca, aby złapać dystans do… biegania. Około 3 tysiące zapisanych

Na liście startowej 11. edycji „Biegnij Warszawo”, która odbędzie się 6 października znajduje się aktualnie około 3 tysiące osób – dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym imprezy. Dystans biegu to 10 kilometrów, organizatorzy jeszcze nie podali szczegółów dotyczących trasy. W tym roku impreza prowadzona będzie pod hasłem „Liczy się dystans”.

„Biegnij Warszawo” to niegdyś jeden z największych biegów ulicznych w Polsce. W 2013 roku do jego mety dotarło aż 11 856 uczestników. Padł wówczas rekord frekwencji imprezy, która w stolicy odbywa się od 2005 roku. Najpierw pod nazwą Run Warsaw na dystansie 5 kilometrów, a od 2009 roku jako „Biegnij Warszawo” na dystansie dwa razy dłuższym.

Coraz mniej chętnych

Ostatnie lata dla „Biegnij Warszawo” to okres spadku frekwencji. W 2014 roku na mecie było 8877 biegaczy, cztery lata temu sklasyfikowano 8620 uczestników, trzy lata temu 8022, a w 2017 roku medal „Biegnij Warszawo” odebrało 7438 biegaczy.

Ubiegłoroczną edycję biegu ukończyło 6703 uczestników, co było najniższą frekwencją, odkąd impreza rozgrywana jest na dystansie 10 km. W ciągu pięciu lat liczba finiszerów tego biegu spadła o blisko połowę.

Zapisy na tegoroczny bieg cały czas trwają na tej stronie, pakiet startowy kosztuje 89 złotych. W ramach opłaty startowej każdy uczestnik otrzyma koszulkę techniczną Dri-Fit, której dostawcą jest firma Nike. Co roku ich kolor jest inny, w tym roku organizatorzy postawili na kolor bordowy.

– To jeden z elementów odróżniających „Biegnij Warszawo” od innych miejskich biegów. Fakt, że uczestnicy biegną w takich samych koszulkach pozwala stworzyć spektakularne widowisko dla obserwatorów i kibiców – podkreślają organizatorzy.

Jak poinformowało nas Biuro Prasowe imprezy wśród uczestników biegu tradycyjnie przeważają mieszkańcy stolicy. Kobiety stanowią około 1/3 wszystkich biegaczy.

Dlaczego liczy się dystans?

Począwszy od 2014 roku imprezie „Biegnij Warszawo” towarzyszy akcja społeczna, która ma na celu edukację biegaczy oraz budowanie wartości sportu dla wszystkich. W październiku organizatorzy „Biegnij Warszawo” będą namawiać biegaczy, aby złapali do swojej pasji dystans.

– Tym razem chcemy zwrócić uwagę biegaczom na drugą stronę medalu ich ukochanego sportu. Nauczyć ich dystansowania się do planów treningowych i mnogich startów. Tak, by bieganie stało się przyjemnym i istotnym uzupełnieniem naszego życia, a nie całym życiem – tłumaczą organizatorzy „Biegnij Warszawo”. – W czasach pośpiechu coraz częściej zdarza nam się zapomnieć o własnych potrzebach. Wydaje nam się, że podążamy w odpowiednim kierunku, realizując konkretne cele i plany. Z czasem tracimy jednak satysfakcję z tego co robimy, rezygnując całkowicie z pasji, która kiedyś cieszyła a dzisiaj męczy. Zwolnijmy, złapmy oddech, odpocznijmy – zachęcają.

Pięć lat temu organizatorzy podczas imprezy promowali badania profilaktyczne wśród biegaczy, a w 2015 roku tematem przewodnim były zagadnienia związane z dietą i zdrowym odżywianiem. Trzy lata temu hasło biegu brzmiało “Więcej niż bieganie” i dodatkowo w ramach imprezy odbyły się bezpłatne warsztaty treningu funkcjonalnego.

W 2016 rok temu byliśmy świadkami rywalizacji WARS/SAWA, która przyjęła formę zabawy i rywalizacji motywacyjnej. W ubiegłym roku stołeczna impreza promowana była hasłem “Przenosimy niebo nad ulice Warszawy” i miała wymiar ekologiczny.

red