Karol Zalewski trenuje w Zakopanem. Szlifuje formę przed Mistrzostwami Świata

Polscy lekkoatleci przygotowują się do Mistrzostw Świata, które na przełomie września i października odbędą się w katarskiej Dausze. – Ten sezon jest bardzo nietypowy, rozbity i nie bardzo możemy sprawdzać swoją formę na zawodach – mówi polski czterystumetrowiec Karol Zalewski, który trenuje w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem.

Halowy mistrz Europy i członek sztafety, która pobiła w Birmingham rekord świata jako jedyny z polskiej sztafety ćwiczy w Zakopanem.

– COS w Zakopanem właściwie w stu procentach obsadzony jest sportowcami, a wszyscy funkcjonujemy według podobnych schematów. Nie czuć obecności turystów i nic nie przeszkadza. Mamy tu sporo natury, można w czasie wolnym pójść na fajny spacer w góry. Lubię tu przyjeżdżać – dodaje Zalewski.

Wicemistrz Polski z Radomia uważa, że jego forma teraz idzie w górę. – Zdecydowanie to czuję, bo schodzimy z objętości treningowej, a zawsze, gdy to robimy organizm wraca do świeżości i nogi zaczynają kręcić się szybciej – mówi.

Co ciekawe, w Dausze Zalewski wystartuje m.in. w nowej konkurencji – sztafecie mieszanej 4×400 metrów. W każdej drużynie pobiegną dwie kobiety i dwóch mężczyzn.

– Sądzę, że mamy spore szanse na wejście do finału i walkę o coś więcej. Liczę też, że w tym sezonie pobiję rekord życiowy i pobiegnę w biegu indywidualnym na 400 metrów w czasie poniżej 45 sekund – dodaje zawodnik AZS AWF Katowice.

Rosnąca popularność ośrodka COS w Zakopanem cieszy Mariusza Kałużnego, dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu.

– Dbamy o to, by turyści nie przeszkadzali sportowcom i choć w sezonie jest w ich w Zakopanem wielu to udaje nam się to doskonale. Zakopane stoi nie tylko sportami zimowymi, trenuje u nas sporo m.in. lekkoatletów, czy siatkarzy. To ośrodek, w który w ostatnich latach najwięcej inwestujemy. W tej chwili na terenie COS w Zakopanem budujemy kolejny obiekt noclegowy – mówi Kałużny.

Mistrzostwa Świata w katarskiej Dausze rozpoczną się 27 września i potrwają do 6 października. W zawodach mają wystartować reprezentanci ponad dwustu krajów. Wśród nich będzie silna reprezentacja Polski, która w ostatnich latach zdominowała rywalizację w Europie.

W tym roku Polacy wygrali Drużynowe Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, a w ubiegłym roku zdobyli siedem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Berlinie. W ostatnich Mistrzostwach Świata, w 2017 roku w Londynie, biało-czerwoni wywalczyli dwa złote, dwa srebrne i cztery brązowe krążki zajmując ósmą lokatę w klasyfikacji medalowej.

mat pras.

fot. Paweł Skraba