Silesia Marathon buduje integracyjny plac zabaw. Biegacze mogą pomóc

Organizatorzy Silesia Marathon zachęcają biegaczy do wsparcia zbiórki pieniędzy na budowę placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Parku Śląskim w Chorzowie. Akcja nie jest połączona z procesem rejestracji na biegi, które odbędą się 6 października. Środki można wpłacać w serwisie zrzutka.pl

W tym roku październikowemu Silesia Marathon towarzyszy cel charytatywny, którym jest  uzbieranie środków na budowę placu zabaw dla dzieci z niepełnosprawnych w Parku Śląskim w Chorzowie.

Urządzenia dobrane zostały w taki sposób, aby zarówno dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i te w pełni sprawne, mogły spędzić czas na wspólnej zabawie. Będzie to pierwszy tego typu plac zabaw w Parku Śląskim, ale i jeden z nielicznych w Polsce.

Realizacja pierwszego etapu projektu to koszt około 250 tysięcy złotych. Drugie tyle będzie kosztować nawierzchnia pod budowę placu. Silesia Marathon ma wsparcie władz województwa śląskiego oraz Zarządu Parku Śląskiego. Wpłynął również projekt i oferta firmy realizującej największe place zabaw w Polsce. Potrzeba więc jeszcze funduszy, które postanowiono zebrać w ramach tegorocznego wydarzenia.

– Prezentowany projekt jest tylko naszą propozycją – informują organizatorzy. – Ostateczny kształt placu zabaw będzie uzależniony od ilości środków, jakie uda się zebrać. Zależy nam na tym, aby było to wyjątkowe miejsce – zaprojektowane w wyjątkowy sposób i wybudowane dzięki wyjątkowym ludziom, biegaczom Silesia Marathon – podkreślają.

Inaczej niż w przypadku akcji #BiegamDobrze czy akcji charytatywnych organizowanych przez Fundację Białystok Biega, na Śląsku akcja w żaden sposób nie jest połączona z zapisami na październikowe biegi.

Zbiórka realizowana jest na portalu zrzutka.pl, a cały dochód przeznaczony zostanie na wybudowanie placu zabaw. Budowa rozpocznie jeszcze w tym roku w uzgodnionej z Parkiem Śląskim lokalizacji, a plac zabaw zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie przyszłego roku.

– Nawet niewielki wkład może pomóc. Projekt przygotowany został tak, by można było go kontynuować w kolejnych latach. Im więcej środków uda się wspólnie zebrać, tym większy i bardziej atrakcyjny plac zabaw powstanie – zaznaczają organizatorzy Silesia Marathon.

W programie imprezy, która odbędzie się 6 października znajduje się maraton, półmaraton, ultramaraton na dystansie 50km oraz Mini Silesia Marathon. Dotychczas na wszystkie imprezy zarejestrowało się prawie 7 tysięcy uczestników.  Trasy maratonu i półmaratonu posiadają atest PZLA i IAAF.

red