W poniedziałek ruszą zapisy na 5. PKO Bieg Charytatywny. Zawody pięciosobowych sztafet w 12 miastach

26 sierpnia o godzinie 10:00 ruszą zapisy na 5. PKO Bieg Charytatywny. Zawody odbędą się 14 września na stadionach w dwunastu miastach Polski. W zamian za zaangażowanie uczestników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże pieniądze na edukację dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w regionach, w których odbywa się bieg. Dotychczasowe cztery edycje imprezy pozwoliły zasilić konta tych instytucji łączną kwotą 3 mln złotych. 

PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa, która pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” od pięciu lat odbywa się na stadionach lekkoatletycznych w dwunastu miastach kraju. Startują w nim pięcioosobowe sztafety, które przez godzinę pokonują kolejne okrążenia stadionów.

W tym roku zawody odbędą się w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Słupsku, Warszawie i Wrocławiu.

Biegaj i pomagaj

Zapisy na 5. PKO Bieg Charytatywny ruszą w najbliższy poniedziałek o godzinie 10:00 na tej stronie. Gwarancję startu zapewnia nadanie numeru startowego, który jest przydzielany po zaksięgowaniu opłaty startowej.

Jej wysokość nie jest stała, ale kwota od drużyny nie może być niższa niż 50 zł. Oznacza to, że minimalny koszt startu jednego uczestnika wynosi tylko 10 zł. W przypadku dzieci – nie mniej niż 5 zł. Środki z opłat startowych, jak co roku będą przekazane na cel biegu.

PKO Bieg Charytatywny to zawody dla osób mających ukończone 14 lat, ale w towarzyszącym mu PKO Biegu Charytatywnym Młodych mogą uczestniczyć dzieci w wieku 1-13 lat. W każdym z dwunastu miast w biegu głównym może wziąć udział maksymalnie 100 drużyn i 350 dzieci w rywalizacji młodzieży.

PKO Bieg Charytatywny

Cel: edukacja dzieci

– PKO Bieg Charytatywny to wyjątkowa inicjatywa, w której wszyscy zawodnicy czują się zwycięzcami, a każdy jego uczestnik może pomagać. – Już piąty raz pomagamy dzieciom. Tym razem wspieramy ich edukację. Możemy pomóc na kilka sposobów – startując w sztafecie, kibicując swojej drużynie lub wpłacając dowolną kwotę na PKO Bieg Charytatywny w aplikacji IKO z funkcją Pomagaj z nami – zachęca Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski angażuje się w wiele biegów w kraju, a każdemu towarzyszą organizowane przez bankową Fundację akcje charytatywne „biegnę dla…”, których celem jest pomoc dorosłym i dzieciom w ratowaniu zdrowia i życia. Od początku ich trwania, na ten cel Fundacja przekazała już ponad 5,8 mln zł.

W ciągu czterech edycji PKO Biegu Charytatywnego, na rzecz podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała już ponad 3 mln. zł.

W 5. PKO Biegu Charytatywnym pomagać mogą także kibice. Będą mogli stanąć do rywalizacji wyróżniając się w dopingowaniu swojej drużyny na każdym z 12. stadionów, na których odbywa się bieg. Liczą się aktywność, pomysłowość czy stroje. Zwycięskie drużyny kibiców będą mogły wskazać cel charytatywny, na który Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże dodatkowe 10 000 zł.

Ambasadorzy biegu w całej Polsce

Do udziału w PKO Biegu Charytatywnym zachęcają znane postaci ze świata sportu i kultury, które obejmują role ambasadorów zawodów w we wszystkich 12 miastach. W tym roku będą to: Paweł Korzeniowski (Białystok), Maciej „Gleba” Florek (Bydgoszcz), Marek Kolbowicz (Koszalin), Jacek Wszoła (Kraków), Wanda Panfil (Lublin), Artur Partyka (Łódź), Marcin Urbaś (Poznań), Paweł Kryszałowicz (Słupsk), Marek Plawgo (Wrocław) oraz Karolina Gorczyca (Lidzbark Warmiński), Sebastian Chmara (Ruda Śląska) i Paweł Januszewski (Warszawa).

PKO Bieg Charytatywny łączy wielu ludzi w słusznej sprawie. To, że możemy komuś pomóc, daje dużą satysfakcję. Zwłaszcza, gdy chodzi o dzieci. Wszyscy możemy pomóc startując w 5. PKO Biegu Charytatywnym – powiedziała Karolina Gorczyca, ambasadorka biegu.

Ekologiczne pikniki rodzinne

PKO Bieg Charytatywny to sportowe emocje, radość pomagania, ale też zabawa. W tym roku przygotowano specjalne atrakcje. W każdym z dwunastu miast odbywać się będą pikniki rodzinne. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie podczas nich coś dla siebie.

– Jedną z atrakcji będzie strefa formy, w której znajdą się gry i zabawy ruchowe dla całych rodzin. Oprócz tego, w strefie zdrowia odbędą się warsztaty pierwszej pomocy oraz znajdzie się strefa cateringowa ze zdrowym menu. W trakcie pikników odbędą się też ekologiczne warsztaty – zero waste, w trakcie których uczestnicy zbudują makiety miast wykorzystując metodę upcyklingu. Uczestnicy będą mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów przy pomocy specjalnych gier i konkursów – wyliczają.

mat pras.