Memoriał Czesława Cybulskiego. Rekordowe biegi Konieczek i Kaczmarek

Memoriał Czesława Cybulskiego, który został rozegrany dzisiaj (23 czerwca) na stadionie POSiR na Golęcinie w Poznaniu stał na bardzo wysokim poziomie. Ozdobą mityngu były biegi Anety Konieczek i Natalii Kaczmarek zakończone odpowiednio nieoficjalnym rekordem Polski i rekordem życiowym.

Świetna Konieczek, szybka Kaczmarek

Aneta Konieczek w biegu 2000 metrów z przeszkodami finiszowała pierwsza z czasem 6:00.81. Polka objęła w ten sposób prowadzenie na listach światowych i wymazała z polskich tabel nieoficjalny rekord kraju zanotowany w 2006 roku w Gdańsku przez Wiolettę Frankiewicz (6:03.38). Na mecie Konieczek pokonała o ponad 3 sekundy swoją starszą siostrę Alicję, która uzyskała czas 6:04.29. Na podium wskoczyła także Hiszpanka Carolina Robles (6:06.21).

Wysoką formę w dalszym ciągu utrzymuje Natalia Kaczmarek, która dzisiaj w Poznaniu sprawdziła się na dystansie 200 m. Podopieczna Marka Rożeja finiszowała z wynikiem 22.70. To jej rekord życiowy i trzeci najlepszy czas w polskich tabelach. Tak szybko na 200 metrów nie biegała żadna polska sprinterka od… blisko czterech dekad i czasów Ewy Kasprzyk, która w 1986 roku ustanowiła aktualny rekord Polski na tym dystansie (22.13).

Święty-Ersetic z rekordem memoriału 

Dobrze w Poznaniu spisała się walcząca o kwalifikację olimpijską Klaudia Wojtunik. Nasza sprinterka dwukrotnie pokonała 100 metrów przez płotki w czasie poniżej 13 sekund. W rundzie eliminacyjnej uzyskała 12.87, a w finale była druga z czasem 12.98. Tuż za jej plecami z czasem 13.02 finiszowała Marika Majewska, która również nie odpuszcza walki o Paryż.

Na oklaski za swój start zasłużyła także Justyna Święty-Ersetic, która wygrała rywalizację na dystansie jednego okrążenia. Pokonała 400 m w 51.91 i ustanowiła rekord imprezy. Przypomnijmy, że w miniony czwartek na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy uzyskała najlepszy wynik w sezonie 51.62.

Najszybciej w historii stadionu na Golęcinie dystans 200 metrów przebiegł Wayde van Niekerk z RPA (20.23). Wynik ten niestety padł przy zbyt silnym wietrze i nie będzie nowym rekordem obiektu. Nietypowo, nowym rekordzistą mityngu został zwycięzca wcześniejszej serii biegu na 200 m Włoch Diego Pettorossi. Jego wynik (20.45) został uzyskany przy dozwolonej prędkości wiatru.

Zwycięzca biegu na 800 m Algierczyk Mohamed Ali Gouaned (1:44:60) uporał się z kolei z ponad dwudziestoletnim rekordem stadionu ustanowionym przez Rosjanina Jurija Borżakowskiego.

Poznańscy kibice nie zobaczyli na bieżni Pii Skrzyszowskiej, która w ostatniej chwili wycofała się z rywalizacji ze względu na lekki uraz. Pod jej nieobecność w biegu na 100 m ppł triumfowała Słowaczka Viktoria Forster z czasem 12.88.

Ciekawe konkursy tyczkarzy i młociarzy

Poznańską publiczność zelektryzował konkurs skoku o tyczce mężczyzn. Wyrównanie swojego najlepszego w sezonie wyniku (5.82) nie dało Piotrowi Liskowi zwycięstwa. Filipińczyk Ernest J. Obiena zdołał bowiem pokonać poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.87. Wielką frajdą dla kibiców były jego – niestety nieudane – próby pobicia rekordu życiowego (6.01). Trzeci z „sześciometrowców”, Sondre Guttormsen po incydencie ze złamaną tyczką nie zdołał zaliczyć żadnej wysokości.

W kole do rzutu młotem triumfowali Anita Włodarczyk 72.00 oraz Paweł Fajdek 78.77, który po raz drugi w tym tygodniu przerzucił Wojciecha Nowickiego (78.37).

Stary rekord poznańskiego obiektu przeskoczyły aż trzy trójskoczkinie. Zwyciężczyni konkursu, Ukrainka Olha Korsun uzyskała wynik 14.16.

Gorący doping kibiców towarzyszył również zmaganiom paralekkoatletów. Tradycyjnie poznańską imprezę uświetniły występy sprinterek, sprinterów i kulomiotów z niepełnosprawnościami.

Z pełną listą wyników można się zapoznać na stronie http://cybulski.domtel-sport.pl/

Źródło: POSiR, PZLA