W sobotnią noc półmaraton na ulicach prawobrzeżnej Warszawy. Czy padnie rekord frekwencji?

Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym 6. Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego na liście startowej biegu głównego znajduje się prawie 9 tysięcy uczestników. Około 3,5 tysiąca osób zapisało się na towarzyszącą mu 4F Piątkę Praską. Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę, start półmaratonu zaplanowano na godzinę 20:30. 

Start i meta szóstej edycji półmaratonu rozgrywanego na prawym brzegu Wisły tradycyjnie znajdować będzie się na błoniach PGE Narodowego.

Trasa 6. Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego prowadzić będzie przez al. Zieleniecką, dalej al. Waszyngtona, po czym fala biegaczy zaleje Saską Kępę, następnie z szerokich ulic Gocławia, zawodnicy w rytm muzyki i głośnego dopingu przebiegną jej ostatni odcinek – Wał Miedzeszyński, by w geście triumfu przekroczyć metę pod stadionem.

Czy Szost pobije rekord imprezy?

Jak zapowiadają organizatorzy, trasa praskiej połówki jest szybka, płaska, atestowana i sprzyja biciu rekordów życiowych. Cel na rekord imprezy obrał sobie rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost, który jest także jednym z faworytów. Szost zamierza pobić dotychczasowy rekord Półmaratonu Praskiego – 1:03:32, należący do Marcina Chabowskiego.

Półmaraton w stolicy ma być dla niego ostatecznym testem przed Wojskowymi Igrzyskami Sportowymi, które odbędą się w Wuhan w październiku.

Szost ma jednak silną konkurencję, bo tegoroczna obsada Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego zapowiada się bardzo ciekawie.

Na trasie praskiej imprezy walczyć będą również: wicemistrz Polski w maratonie Mariusz Giżyński, Kamil Jastrzębski – młody i ambitny biegacz, triumfator zeszłorocznej edycji biegu oraz były mistrz Polski w maratonie – Błażej Brzeziński i jego żona Aleksandra Brzezińska – aktualna mistrzyni kraju na królewskim dystansie. Na starcie stanie także Anna Łapińska – zwyciężczyni praskiego biegu z ubiegłego roku.

Swój udział w półmaratonie zapowiedzieli również trzykrotny mistrz świata w chodzie na 50 km – Robert Korzeniowski, Andrzej Radzikowski – pierwszy Polak, który zwyciężył w Spartathlonie, jednym z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie oraz Patrycja Bereznowska – tegoroczna triumfatorka morderczego ultramaratonu w Dolinie Śmierci.

Z numerem startowym 1916 na koszulce wybiegnie były bokser, medalista olimpijski, wieloletni zawodnik i trener w Legii Warszawa – Krzysztof Kosedowski.

Podczas tegorocznej edycji 4F Półmaratonu Praskiego biegaczom towarzyszyła będzie i muzyka, i taniec. Jeszcze przed startem, na scenie w miasteczku biegowym wystąpią tancerze ze szkoły tańca Swing Avenue Dance School.

Organizatorzy obiecują, że na trasie 4F Półmaratonu Praskiego będzie bardzo rytmicznie, a to wszystko za sprawą punktów z DJ’ami, zespołom muzycznym i bębniarzom, a także licznie zgromadzonej publiczności, która swoim dopingiem dodawać będzie energii wszystkim startującym.

Piątka Praska na przystawkę

Kolejny raz Nocnemu 4F Półmaratonowi Praskiemu towarzyszyć będzie 4F Piątka Praska, czyli bieg na 5 km.

3,5 tysiąca osób chcących zmierzyć się z krótszym dystansem z błoni PGE Narodowego wystartuje o godz. 19:30, czyli godzinę przed biegiem głównym. Trasa „piątki” ponownie będzie wiodła klimatycznymi fragmentami Pragi Północ, a meta zlokalizowana będzie vis a vis mety półmaratonu, w centrum miasteczka biegowego.

Faworytami 4F Piątki Praskiej są Ewa Jagielska – triumfatorka ubiegłorocznej edycji biegu i była wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na stadionie oraz w biegach ulicznych, Anna Szyszka – dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Polski w biegach długodystansowych.

Swoich szans szukać będą również Izabela Parszczyńska, która rok temu zajęła tutaj trzecie miejsce, a także Łukasz Parszczyński – zwycięzca biegu na 5 km sprzed dwóch lat.

Na mecie 4F Półmaratonu Praskiego oraz towarzyszącej mu 4F Piątki Praskiej na finiszerów czekać będą wyjątkowe medale, wykonane specjalnie z myślą o nocnym biegu. Klasycznie okrągłe, z oryginalnym ażurowaniem i emaliowanym środkiem.

Będzie na nich miejsce na wygrawerowanie wyniku, imienia, bądź specjalnej dedykacji, co będzie można zrobić specjalnej strefie GrawerZone, w której zlokalizowanych będzie aż osiem maszyn grawerujących. Z kolei rewers medalu z zaznaczoną trasą pokryty został świecącą w nocy farbą fluorescencyjną.

Nocny 4F Półmaraton Praski to jeden z największych biegów na dystansie 21,097 km w Polsce.

– Trudno się temu dziwić, bo wyjątkowy nocny charakter imprezy elektryzuje tysiące biegaczy. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 6714 osób, a kolejnych 2528 osiągnęło metę 4F Piątki Praskiej. Czy w tym roku wynik ten zostanie pobity? Wszystko wskazuje na to, że tak – do tej pory zarejestrowało się już ponad 8 tysięcy uczestników. Chętnych do sprawdzenia swoich sił w praskich imprezach nie brakuje, a rejestracja trwa – wciąż jeszcze można zapisywać się do udziału, aby wakacje zakończyć na wielkiej biegowej imprezie – zachęcają organizatorzy.

mat pras.