Sztafetowy Bieg Erasmusa+ już w sobotę na stadionie AWF Warszawa. Wciąż można się zapisać

Już w najbliższą sobotę na bieżni stadionu lekkoatletycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Biegu Erasmusa+. Na sztafetowe zawody cały czas trwają zapisy, a do utworzenia drużyny i wzięcia udziału zachęca Oktawia Nowacka, ambasadorka imprezy, medalistka Igrzysk Olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym.

Pobiegnij i pomóż

Dystans Biegu Erasmusa+ to 10 km, czyli 25 okrążeń, pokonywanych w czteroosobowych sztafetach w dowolnej kolejności. To drużyna decyduje, kto ile przebiegnie. Minimum dla osoby to tylko jedno okrążenie.

Na bieżni bieganiem bawić będą się też najmłodsi – w kilku kategoriach wiekowych, od 2 do 13 lat, na różnych dystansach. Wszyscy na mecie otrzymają pamiątkowe medale.

Impreza odbędzie się na stadionie warszawskiej AWF w przeddzień 41. PZU Maratonu Warszawskiego.

– Start w naszym biegu to ciekawy pomysł na przedmaratońskie rozbieganie. Minimalny dystans, jaki musi pokonać jeden zawodnik to tylko 400 metrów. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś inny w drużynie przebiegnie więcej – zachęcają organizatorzy.

Opłata startowa wynosi 180 złotych za drużynę. Całą kwotę organizatorzy przekażą na wsparcie projektu sportowo-edukacyjnego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Tak jak rok temu, w pakiecie startowym biegaczki i biegacze znajdą zestaw wysokiej jakości odzieży technicznej od polskiej firmy ATTIQ– koszulkę, rękawki i opaskę.

Zapisy na Bieg Erasmusa+ trwają na tej stronie. 

Bieg dla każdego

Bieg Erasmusa+ to bieg otwarty, każdy może wziąć w nim udział, nie tylko studenci przebywający w Polsce w ramach programu Erasmus.

 Z obcokrajowcami, którzy przyjechali do Polski na projekty wolontariackie i Polakami, którzy brali udział w takich działaniach za granicą będzie można porozmawiać i zainspirować się ich historiami w specjalnej strefie wolontariusza.

– Nasz bieg jest otwarty dla wszystkich. To dobra okazja do poznania i międzynarodowej integracji z uczestnikami programu Erasmus+. Ze względu na charytatywny wymiar imprezy biorąc udział w biegu można czynić dobro – podkreślają organizatorzy.

Wszystkich biegaczy i biegaczki wspierać będzie międzynarodowy zespół wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, unijnego programu wolontariatu międzynarodowego. Poza tym wszystkich zawodników do boju zagrzewać będą bębny grupy Ritmo Bloco.

Bieg w stylu eko 

Organizatorzy Biegu Erasmusa+ podkreślają, że dokładają wszelkich starań, aby po imprezie pozostało jak najmniej odpadków.

 – Nie będziemy używali plastikowych butelek. Woda będzie zapewniona z dużych dystrybutorów, dlatego zachęcamy zawodników, aby przynieśli swoje butelki – apelują organizatorzy. – Po biegu zapewnimy smaczny wegański posiłek regeneracyjny korzystając z biodegradowalnych talerzyków – dodają.

Impreza jest częścią Europejskiego Tygodnia Sportu, którego koordynatorem w Polsce jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży, dla seniorów, zajęcia otwarte, w tym treningi biegowe przez cały tydzień poprzedzający Bieg Erasmusa+ organizuje na AWF-ie Akademicki Związek Sportowy w Warszawie. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na tej stronie. 

Równocześnie z biegiem, na AWF-ie będzie odbywać się Europejska Noc Sportu #BeActiveNight – wszyscy, którzy tego dnia odwiedzą stadion, będą mogli spotkać znanych sportowców i wziąć udział w różnych aktywnościach, także dla najmłodszych.

Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzą stadion, będą mogli spotkać znanych sportowców i wziąć udział w różnych aktywnościach, także dla najmłodszych.

Organizatorem biegu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) pełniąca funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz  Europejskiego Korpusu Solidarności.

red

fot. Krzysztof Karpiński