Trwają zapisy na Bieg na Piątkę. To może być pierwszy krok do maratonu

Specjaliści od krótkich dystansów mogą wciąż zgłosić swój udział w Biegu na Piątkę, który odbędzie się w stolicy 29 września jako impreza towarzysząca 41. PZU Maratonu Warszawskiego. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem start w zawodach na 5km może stanowić przyjazne wprowadzenie w świat imprez biegowych. To również dobra okazja, aby poczuć atmosferę maratonu i zaplanować udział w przyszłorocznej edycji biegu, tym razem na królewskim dystansie.

Ostatni weekend września już od wielu lat biegaczom kojarzy się z kultowym Maratonem Warszawskim. Nie inaczej jest i w tym roku, gdyż przed nami już 41. edycja najstarszego biegu na królewskim dystansie w stolicy, a wraz z nim biegi towarzyszące.

Jednym z takich wydarzeń jest Bieg na Piątkę, który pozwala na stopniowe zapoznanie się z niezwykłą atmosferą panującą podczas maratońskiego weekendu. Tysiące kibiców zebranych wzdłuż trasy maratonu będzie zagrzewać do jeszcze większego wysiłku także tych, którzy zdecydują się na dystans 5 kilometrów.

Dzięki umiejscowieniu startu razem z biegiem maratońskim uczestnicy Biegu na Piątkę będą mogli na własnej skórze poczuć wsparcie dopingujących, zarówno na początku trasy na ul. Konwiktorskiej jak i podczas finiszu przy Multimedialnym Parku Fontann.

– Od zawsze kusiło mnie spróbowanie sił w takiej imprezie jak Maraton Warszawski. Moja przygoda z biegami długodystansowymi zaczęła się w 2017 roku właśnie od Biegu na Piątkę i jak to mówią: złapałem bakcyla. W 2018 roku biegłem już w sztafecie maratońskiej, a w tym roku zadebiutuję na dystansie 42.195 kilometra – tak o swoim wejściu w świat dużych imprez biegowych mówi Marek, tegoroczny maratończyk. – Warto poznać wyjątkową atmosferę wielkiego biegu i poczuć energię kibiców. Swoim dopingiem niosą biegaczy, do tego by biegli szybciej i osiągali jak najlepsze rezultaty. Wszystkie te krzyki i wiwaty jeszcze bardziej nakręcają na ostatnich metrach i już zawsze będą kojarzyć mi się ze sportową adrenaliną – podkreśla.

Szybka trasa zawiera dwie długie proste, co sprzyja ustanawianiu życiówek na pięciokilometrowym dystansie. Pierwsza zlokalizowana jest wzdłuż ul. Mickiewicza, gdzie blisko kilometrowy zbieg pozwala złapać oddech i nabrać sił przed drugim prostym odcinkiem na Wisłostradzie prowadzącym do mety.

Osoby celujące w konkretny czas mogą liczyć na pomoc profesjonalnych pacemakerów. Ponad tuzin biegaczy, będzie nadawać tempo biegu tak, by uczestnicy biegnący razem z nimi mogli osiągnąć rezultaty od 18 do 30 minut.

–  Dla uczestników, którzy poszukują spokojnego biegu przy niezapomnianym dopingu kibiców mamy dobrą wiadomość – limit czasu, który wynosi 45 minut, spokojnie pozwala na pokonanie trasy nawet szybkim marszem, co pozwala cieszyć się tak trasą jak i interakcją z kibicami na trasie – podkreślają organizatorzy.

Więcej informacji o samym biegu, jego zasadach i zapisach znajduje się na tej stronie internetowej. Do 26 września podstawowy pakiet bez koszulki kosztuje 50 złotych.

mat pras.