Biegacze obierają kurs na Gdynię. Czy to będzie największy półmaraton w historii Polski?

Na liście startowej biegu masowego w ramach World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 jest już ponad 13 tysięcy biegaczy amatorów – dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym imprezy. Wciąż nie wiadomo, jacy zawodnicy będą walczyć o medale Mistrzostw Świata. Organizatorzy liczą, że 29 marca 2020 roku w Gdyni wystartuje rekordzista świata Kenijczyk Geoffrey Kamworor.

Mistrzostwa Świata w Półmaratonie odbędą się w Gdyni dopiero za 5 miesięcy, ale zainteresowanie imprezą już dzisiaj jest bardzo duże.

Medal-kompas robi furorę

Na początku października organizatorzy zaprezentowali wyjątkowy medal, który uczestnicy biegu masowego otrzymają na mecie. Jest duży, został precyzyjnie zaprojektowany i wykonany na kształt kompasu.

Na awersie widnieje kolorowe logo mistrzostw, a symbolicznym odniesieniem do lokalizacji wydarzenia jest ręcznie osadzona w medalu kropla bursztynu – skarbu Bałtyku.

Rewers medalu zdobi kontur Polski z miejscem do wygrawerowania swojego nazwiska i uzyskanego wyniku. Krążek można otworzyć, a w jego wnętrzu znajduje się działający kompas.

– Przed prezentacją medalu, na liście startowej było niemal 10,5 tysiąca osób. Bez wątpienia widzimy, że ten wyjątkowy medal przyciągnął dużą rzeszę osób, które wcześniej nie były jeszcze zdecydowane co do swojego startu w Gdyni – mówi Piotr Jakóbik z Komitetu Organizacyjnego imprezy. – Niesamowite jest to, że nawet dziś – kilkanaście dni po prezentacji medalu – nadal przybywa nam po około 150 osób dziennie. Bardzo nas cieszy, że to nie był tylko 1-2 dniowy skok zapisów – podkreśla.

Opłata startowa będzie rosnąć

Organizatorzy przypominają, że na przełomie miesiąca opłata startowa wzrośnie o 10 złotych. Po tej zmianie pakiet kosztować będzie 180 złotych. Zapisy na imprezę trwają w serwisie slotmarket.pl

– Nie warto odwlekać momentu rejestracji. Warto pamiętać, że obowiązuje limit 20 tysięcy uczestników, a przy obecnym tempie zapisów możemy „dobić” do tej liczby jeszcze w grudniu – uważa Jakóbik. – W tej chwili mamy już ponad 13 tysięcy zapisanych zawodników – amatorów. To już 5 tysięcy więcej niż w ostatniej edycji naszej imprezy. Wszystko wskazuje na to, że będzie to największy półmaraton w historii Polski – dodaje.

Dotychczas najwięcej uczestników w biegu na dystansie 21,097km zgromadził 10. PZU Półmaraton Warszawski, który odbył się w 2015 roku. Bieg ukończyło dokładnie 12 958 zawodników.

Jak na razie uczestnicy biegu w Gdyni rekrutują się głównie z Polski, ale organizatorzy nie mają zamiaru odpuszczać promocji wydarzenia poza granicami kraju.

– Póki co Polacy stanowią miażdżącą większość uczestników, ponad 95%. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odsetek biegaczy z zagranicy powinien rosnąć z czasem. My sami również dopiero teraz uruchamiamy większość działań promocyjnych kierowanych do zawodników spoza Polski. Wśród najsilniej reprezentowanych krajów mamy obecnie Wielką Brytanię, Rosję, Niemcy czy Danię – wylicza.

Powstaje mistrzowska koszulka, przyjedzie Kamworor?

Organizatorzy gdyńskiego półmaratonu nie próżnują i zapowiadają, że wkrótce odkryją kolejne karty.

– Pracujemy obecnie nad oficjalną koszulką, która znajdzie się w każdym pakiecie startowym. Nie znamy póki co żadnych nazwisk faworytów, a liczymy, że bronić tytułu mistrzowskiego przyjedzie do Gdyni rekordzista świata, Geoffrey Kamworor Kipsang, który niedawno w Kopenhadze przebiegł półmaraton w rekordowym czasie 58:01. Niebawem podamy też więcej informacji o atrakcjach na trasie czy możliwościach wspólnego przygotowania się do startu w Gdyni – kończy Jakóbik.

Poprzednie edycje World Athletics World Half Marathon Championships odbyły się w Walencji, Cardiff i Kopenhadze. Gromadziły na starcie takich biegaczy ulicznych jak Mo Farah czy Eliud Kipchoge. Niekwestionowanym dominatorem tych zawodów w ostatnich latach jest jednak Kenijczyk, Geoffrey Kamworor, który triumfował w mistrzostwach trzy razy z rzędu.

red