Korona Polskich Półmaratonów ogłasza listę biegów na 2020 rok. Do cyklu powróci Grodzisk Wlkp., pojawi się też zupełnie nowy bieg

Polskie Stowarzyszenie Biegów wybrało 11 biegów, które w 2020 roku tworzyć będą Koronę Polskich Półmaratonów. Po roku przerwy do cyklu powróci półmaraton w Grodzisku Wielkopolskim, a z listy imprez zniknie Półmaraton Wałbrzych. Poza tym do KPP dołączony został 40. jubileuszowy Półmaraton Wiązowski. Zawodnicy, którzy zaliczą 10 biegów będą mogli złożyć wniosek o wydanie Złotej Korony.

Korona pełna niespodzianek

Przyszłoroczny cykl Korony Polskich Półmaratonów wystartuje 23 lutego w Wiązownie koło Warszawy. Odbywający się tam półmaraton w 2020 roku zostanie zorganizowany już po raz czterdziesty. Impreza zadebiutuje w cyklu KPP.

– To jeden z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. Od dziesiątków lat rozpoczyna wiosenny sezon zawodów biegowych w kraju. W przyszłym roku da początek również naszemu cyklowi. Dołączając bieg w Wiązownie do KPP chcemy uczcić wspaniały jubileusz tego półmaratonu i zachęcić biegaczy z całej Polski do startu w tej imprezie – mówi Henryk Paskal, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

Kolejny półmaraton zaliczany do przyszłorocznego cyklu odbędzie się 21 marca w Sobótce, a tydzień później biegacze kompletujący starty do Korony zameldują się na starcie półmaratonu w Gdyni. Na liście startowej tej imprezy w randze Mistrzostw Świata w Półmaratonie znajduje się już prawie 25 tysięcy uczestników.

Następnie cykl będzie obejmował 13. PKO Poznań Półmaraton (5 kwietnia), 8. PKO Białystok Półmaraton (10 maja) oraz 15. PZU Półmaraton Warszawski, który w przyszłym roku wyjątkowo odbędzie się 23 maja i do tego po raz pierwszy w formule biegu nocnego.  Wiosenny sezon biegów zakończy półmaraton w Grodzisku (14 czerwca) oraz 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton (20 czerwca).

Jesień rozpocznie 30. jubileuszowy Półmaraton Signify Piła (6 września), a dwa tygodnie później w Gnieźnie odbędzie się Bieg Lechitów. Tak jak w poprzednich latach ostatnim biegiem w cyklu będzie PZU Półmaraton Królewski w Krakowie, w 2020 roku zaplanowany na 18 października.

Nazwa imprezyTermin
40. Półmaraton Wiązowski23 lutego 2020
13. PANAS Półmaraton Ślężański w Sobótce21 marca 2020
5. Gdynia Półmaraton - World Athletics Half Marathon Championships 29 marca 2020
13. PKO Poznań Półmaraton5 kwietnia 2020
8. PKO Białystok Półmaraton 10 maja 2020
15. PZU Półmaraton Warszawski23 maja 2020
14. Grodziski Półmaraton "Słowaka"14 czerwca 2020
8. Nocny Wrocław Półmaraton20 czerwca 2020
30. Półmaraton Signify Piła 6 września 2020
43. Bieg Lechitów Gniezno20 września 2020
7. PZU Półmaraton Królewski w Krakowie 18 października 2020

Po roku przerwy Polskie Stowarzyszenie Biegów powróci do wydawania Złotej Korony. To specjalne wyróżnienie otrzymają biegacze, którzy ukończą co najmniej 10 imprez zaliczanych do cyklu.

Do Złotej Korony nie zaliczamy tylko Półmaratonu Wiązowskiego – zaznacza Henryk Paskal. – Zachęcamy do skompletowania wszystkich pozostałych. Na tych najbardziej wytrwałych czekać będzie medal, który będzie różnił się od tego, który otrzymają zdobywcy regularnej Korony – dodaje szef PSB.

PSB zapowiada, że nowy regulamin KPP w sezonie 2020 zostanie udostępniony biegaczom na przełomie stycznia i lutego. Dokument będzie zamieszczony na tej stronie internetowej.

Coraz więcej zdobywców

Lista zdobywców Korony Polskich Półmaratonów w 2019 roku obejmuje już prawie 2,5 tysiąca nazwisk biegaczy z całego kraju i z zagranicy. Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Biegów trwa wysyłka pamiątkowych medali do zawodników według kolejności na liście zdobywców.

Przypomnijmy, że warunkiem przyznania wyróżnienia jest ukończenie co najmniej 5 biegów zaliczanych do cyklu Korona Polskich Półmaratonów, zarejestrowanie się w serwisie datasport.pl oraz wniesienie opłaty zgłoszeniowej. W 2019 roku w przypadku wysyłki medalu w kraju wynosi ona 37 złotych, a 50 złotych należy zapłacić, gdy medal ma być dostarczony za granicę.

– Spodziewamy się, że liczba zdobywców Korony w 2019 roku przekroczy 3 tysiące. Cały czas weryfikujemy wnioski biegaczy o przyznanie wyróżnienia za ten rok – informuje Henryk Paskal, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów. – Jeszcze tylko do końca roku czekamy na zgłoszenia chętnych do otrzymania pamiątkowego medalu, a ostateczny termin na wniesienie opłaty zgłoszeniowej upłynie z końcem lutego. Apelujemy do biegaczy, którzy jeszcze tego nie zrobili, aby dokonali wpłaty jak najszybciej. Pozwoli nam to przygotować do wysyłki krążek, który może być ozdobą każdej kolekcji sportowych pamiątek – podkreśla.

Historia Korony Polskich Półmaratonów nie jest długa – wszystko zaczęło się w 2013 roku. W pierwszym roku wpłynęło 81 wniosków o wydanie Korony, już w 2014 roku ich liczba wzrosła do 436, a w 2015 roku dobiła do 998. W 2016 roku biegaczy, którzy spełnili wymagania PSB było już 1953, natomiast w 2017 roku Koronę Polskich Półmaratonów otrzymało 2716 biegaczy.

W ubiegłym roku pamiątkowy medal trafił do 3247 osób, które w 2018 roku ukończyły co najmniej 5 z 11 biegów.

red

fot. FotoMaraton.pl, Małgorzata Sosnowska