Wraca 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Stolica Dolnego Śląska budzi się po pandemii

Od trzech lat we Wrocławiu nie odbył się żaden większy bieg. Podczas gdy organizatorzy w innych miastach organizowali imprezy w pandemicznych rygorach, w stolicy Dolnego Śląska czekali na lepsze czasy. Wygląda na to, że się doczekali. Już w sobotę, 18 czerwca o godzinie 21:30 ze Stadionu Olimpijskiego wyruszy 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Na bieg zapisanych jest 12 tysięcy zawodników.

Tradycyjnie wrocławski bieg ma mieć bogatą oprawę. Organizatorzy zapowiadają, że trasę sobotniego biegu zaplanowali w taki sposób, by jej walory wizualne na długo zapadły w pamięć uczestników.

W tej edycji na trasie grać będą rockowe zespoły, a całości efektu dopełnić ma iluminacja najpiękniejszych zabytków miasta. Jedną z atrakcji będzie bieg przez wnętrze słynnej Hali Stulecia, w której rozgrywane są ważne wydarzenia sportowe, m.in. mecze Śląska Wrocław, mistrza Polski w koszykówce. Centralną lokalizacją dla wydarzenia będzie Stadion Olimpijski, który będzie pełnił rolę Biura Zawodów, a także miejsca startu i mety. Każdy z zawodników otrzyma tam świecące w ciemności pamiątkowe medale z wizerunkiem krasnala.

Organizatorzy zapewniają, że ważna dla nich jest odpowiedzialność ekologiczna. Plastikowe butelki na trasie zastąpią papierowe kubki, do których nalewana będzie kranówka dostarczona przez wrocławskie wodociągi. Pakiety startowe nie będą pakowane do foliowych reklamówek. Biegacze otrzymają do ręki koszulkę oraz numer startowy, który w dniach 18-19 czerwca będzie służył również jako bilet na komunikację miejską. Pakiety będzie można odbierać 17 i 18 czerwca w koronie Stadionu Olimpijskiego.

Komplet zapisanych. Ilu biegaczy wystartuje?

Na liście startowej znajduje się ponad 12 tysięcy zawodników z kilkudziesięciu krajów świata. Wobec spadków frekwencji na innych imprezach biegowych możliwe, że wrocławski półmaraton w tym sezonie będzie największy w Polsce. Warto jednak pamiętać, że wśród zapisanych są osoby, które na bieg zgłosiły się jeszcze w 2020 roku. W mediach społecznościowych w ostatnich tygodniach nie brakowało ofert sprzedaży pakietów na wrocławską połówkę. Jesteśmy ciekawi, ilu zawodników ostatecznie w sobotę zamelduje się na linii startu.

Wydarzeniem towarzyszącym jest PKO Wieczorny Bieg Rodzinny, w którym wystartować ma 700 osób. Trasa długości 1,4 km prowadzi po torze żużlowym Stadionu Olimpijskiego. Start zaplanowano na godzinę 19:00. Bieg główny ruszy z tego samego miejsca dwie i pół godziny później.

Co z Wrocław Maratonem?

Ostatnim dużym ulicznym biegiem masowym we Wrocławiu był 37. Wrocław Maraton, do mety którego dotarło nieco ponad 3 tysiące zawodników. Organizację kolejnych zawodów powstrzymała pandemia koronawirusa, chociaż w Warszawie, w Poznaniu czy w Katowicach radzono sobie z przygotowywaniem imprez dla biegaczy. Do kalendarza wrócił 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton, ale dalszy los Wrocław Maratonu jest bardzo niepewny. Wiadomo, że bieg nie odbędzie się w tym roku.

red