Rekordzista świata na dystansie 10km wystartuje w Gdyni! Będzie debiut na medal?

Rekordzista świata w biegu na dystansie 10km wystartuje w Mistrzostwach Świata w Półmaratonie w Gdyni – poinformował serwis pzla.pl. Joshua Cheptegei z Ugandy to pierwszy potwierdzony zawodnik elity, który zapowiedział udział w biegu zaplanowanym na 29 marca 2020 roku.

23-letni Joshua Cheptegei to obecnie jedno z najgorętszych nazwisk w świecie lekkiej atletyki. Za nim świetny sezon.

Najpierw w marcu w Aarhus w Danii został przełajowym mistrzem świata, a później wygrał bieg na 10 000m na Mistrzostwach Świata w Doha.

W minioną niedzielę dołożył do tego nowy, rewelacyjny rekord świata na dystansie 10km. W biegu towarzyszącym maratonowi w Walencji uzyskał czas 26:38 i o sześć sekund pobił dotychczasowy najlepszy wynik należący od 2010 roku do Kenijczyka Leonarda Patricka Komona.

Ugandyjczyk znalazł się w wśród pięciu zawodników nominowanych przez światową federację lekkiej atletyki (World Athletics) do finału głosowania na najlepszego lekkoatletę 2019 roku.

Ostatecznie tytuł ten trafił do Kenijczyka Eliuda Kipchoge, który na początku października w Wiedniu jako pierwszy na świecie pokonał dystans maratonu w czasie poniżej 2 godzin.

Będzie debiut na medal?

Co ciekawe, Cheptegei jeszcze nie startował w półmaratonie. Prawdopodobnie właśnie w Gdyni wypadnie jego debiut na tym dystansie.

23-letni biegacz startował za to już czterokrotnie w zawodach na 15-kilometrowej trasie – trzy razy był niepokonany w Nijmegen i raz zajął drugie miejsce na biegu w Amsterdamie. Jego rekord życiowy na „piętnastkę” to 41:05. Warto zauważyć, że to rezultat, który plasuje Cheptegei na szczycie światowych tabel z wynikami na tym dystansie.

Należy jednak podkreślić, że takim samym rekordem na 15km jak Ugandyjczyk legitymuje się Geoffrey Kamworor z Kenii. To biegacz, który w ostatnich latach całkiem zdominował rywalizację w ramach Mistrzostw Świata w Półmaratonie. Wygrał trzy ostatnie edycje czempionatu – w Cardiff, Kopenhadze i w Walencji. Poza tym we wrześniu tego roku w stolicy Danii ustanowił rekord świata w półmaratonie wynoszący 58:01.

Jeszcze nie wiadomo, czy zobaczymy Kamworora na linii startu gdyńskiej imprezy.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to największa impreza biegowa w historii polskiej lekkiej atletyki. Z puli 25 tysięcy pakietów dostępnych jeszcze jest nieco ponad 1,5 tysiąca miejsc.

Źródło: pzla.pl

fot. facebook.com/NNRunningTeam