Polacy walczą w Mistrzostwach Świata na dystansie 10-krotnego Ironmana. Karaś i Kostera wśród faworytów

O godzinie 18:00 w niedzielę (14 sierpnia) w mieście Buchs w Szwajcarii rozpoczęły się Mistrzostwa Świata na dystansie 10-krotnego Ironmana. Uczestnicy Swissultra 2022 bez przerw muszą przepłynąć 38 km, przejechać na rowerze 1800 km i przebiec 422 km, wszystko to w nieco ponad 14 dni. Wśród 19 zawodników jest trzech Polaków – Robert Karaś, Adrian Kostera i Tomasz Lus. Ich sylwetki prezentujemy w tym artykule.

Mordercze wyzwanie

W chwili, gdy piszemy tę zapowiedź triathloniści są w wodzie. Rywalizują na otwartym 50-metrowym basenie w Buchs. Do pokonania mają aż jego 760 długości!

Później wskoczą na rowery i będą ścigać się na pętli o długości zaledwie 9 km. Aby osiągnąć metę etapu rowerowego zawodnicy będą musieli zaliczyć aż 200 okrążeń. Jakby tego było mało, Adrian Kostera poinformował wczoraj, że na fragmencie trasy w okolicy basenu będzie otwarty ruch uliczny, co będzie wiązało się z koniecznością zwolnienia tempa jazdy.

I na koniec deser, czyli bieganie w wersji ultra. Dystans do pokonania to aż 422 km, a długość płaskiej pętli to tylko 1,2 km. Oznacza to, że zawodnicy muszą przebiec ją ponad 351 razy!

Polacy wśród faworytów

Wśród 19 zawodników, którzy podjęli mordercze wyzwanie 10-krotnego Ironmana znajduje się trzech rekordzistów świata w ultra triathlonie. To Niemiec Richard Jung (rekordzista świata 10xIM) i Polacy – Adrian Kostera (rekordzista świata 5xIM) oraz Robert Karaś (rekordzista świata w 2x i 3xIM). Mocno kciuki trzymać będziemy również za kolejnego z Biało-Czerwonych w stawce – Tomasza Lusa.

Z dystansem 10-krotnego Ironmana mierzą się 4 kobiety. Wsród nich jest 60-letnia Nadine Zacharias. Francuzka rozpoczęła przygodę ze sportem dopiero w wieku 54 lat po wykryciu u siebie raka piersi. Sport traktowała początkowo jako terapię. Ukończyła już podwójnego, potrójnego, a także pięciokrotnego Ironmana.

Wyniki na żywo można śledzić na stronie internetowej my.raceresults.com 

red

fot. w nagłówku facebook.com/100Ironmans100days