Wrocław Maraton 2020 wystartuje z Kątów Wrocławskich. Mieszkańcy pobiegną za darmo

38. PKO Wrocław Maraton wyruszy z Kątów Wrocławskich – podali na konferencji prasowej organizatorzy biegu. Uczestnicy programu Nasz Wrocław 365 otrzymają możliwość bezpłatnego udziału w biegu. Impreza odbędzie się 20 września 2020 roku. 

Biegacze wystartują o 9:00 z Rynku w Kątach Wrocławskich, metę przekroczą zaś na torze żużlowym Stadionu Olimpijskiego w Stolicy Dolnego Śląska.

Organizatorzy twierdzą, że w ten sposób impreza niejako „wróci do korzeni”. Podkreślają, że trasa dziesięciu pierwszych edycji Maratonu Ślężan w latach 1983 – 1992 była wyznaczona poza granicami Wrocławia.

Płacisz podatki we Wrocławiu? Pobiegnij maraton za darmo

Nowością w przyszłym roku będzie możliwość bezpłatnego startu w maratonie, jaką organizatorzy przewidzieli dla uczestników programu Nasz Wrocław 365.  Jego celem jest zachęcanie mieszkańców miasta do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz udziału w życiu miasta.

Mieszkający we Wrocławiu i rozliczający podatek dochodowy w tym mieście, mogą korzystać z atrakcyjnych zniżek w obszarze m.in. kultury, sztuki, sportu, rozrywki czy edukacji. Jednym z takich benefitów teraz ma być właśnie darmowy start we wrześniowym maratonie.

– Każdy z uczestników programu Nasz Wrocław 365, który zaznaczy odpowiednią opcję przy rejestracji, otrzyma zwrot kosztów udziału w 38. PKO Wrocław Maratonie po przekroczeniu linii mety – deklarują organizatorzy.

Wrocław Maraton to obecnie piąty największy bieg na dystansie 42,195km w kraju. We wrześniu zaliczył spory spadek frekwencji, do jego mety dotarło 3151 biegaczy, o 408 mniej niż rok wcześniej.

Jeszcze nie wiadomo, ile będą kosztować pakiety startowe na 38. PKO Wrocław Maraton i jak będą wyglądały szczegóły organizacyjne związane ze startem biegu z Kątów Wrocławskich.

Jak poinformowało Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu w mijającym roku w miejskich imprezach biegowych w stolicy Dolnego Śląska wzięło udział ponad 16,5 tysiąca osób: 10 740 w 7. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie, 3 151 w 37. PKO Wrocław Maratonie oraz 2 636 we Wrocławskim Biegu Niepodległości; do tego ponad 1, 7 tysiąca osób spacerowało podczas drugiej edycji WrocWalk Marathon.

Wrocławskie biegi bardziej przyjazne środowisku

Organizatorzy podkreślili ponadto, że dzięki współpracy z MPWiK Wrocław udało się zapewnić uczestnikom biegów wodę kranową ze specjalnie przygotowanych nalewaków.

Dodatkowo, całkowicie wyeliminowano plastikowe kubki do podawania wody na trasie, zastępując je w 100% biodegradowalnymi. Torby plastikowe ustąpiły miejsca bawełnianym workoplecakom, a za linią mety rozdawany był napój izotoniczny w puszkach zbieranych na miejscu do ponownego przetworzenia.

W przyszłym roku sponsorem tytularnym Nocnego Wrocław Półmaratonu, a także Wrocław Maratonu w dalszym ciągu będzie PKO Bank Polski.

Ważnym elementem współpracy będą realizowane przez Fundację PKO Banku Polskiego akcje charytatywne „biegnę dla…”, dzięki którym np. w tym roku we Wrocławiu udało się pomóc choremu Piotrowi oraz Agnieszce i Kacperkowi.

W ciągu ostatnich sześciu lat, podczas wszystkich sponsorowanych przez bank biegów w całej Polsce, jego fundacja zorganizowała blisko 450 takich akcji i wsparła 510 osób kwotą ponad 6 mln zł.

mat pras.