ORLEN Warsaw Marathon, robicie to źle

Minęły już ponad dwa tygodnie, odkąd jako pierwsi podaliśmy informację, że ORLEN Warsaw Marathon nie odbędzie się 19 kwietnia 2020 roku. Jeszcze tego samego wieczora otrzymaliśmy lakoniczne oświadczenie, z którego wynikało, że ORLEN planuje imprezę „w poszerzonej formule”, a szczegóły mieliśmy poznać „już wkrótce”. W odpowiedzi skierowaliśmy do organizatora kilka pytań, które podobnie jak wszystkie poprzednie nie doczekały się żadnej odpowiedzi.

Zdecydowaliśmy się opublikować informację o unieważnieniu przetargu na organizację ORLEN Warsaw Marathonu z dwóch powodów.

Po pierwsze dlatego, że pochodziła z pewnego, zaufanego źródła, a po drugie, że mieliśmy (i wciąż mamy) dość ignorowania społeczności biegowej przez organizatora imprezy, która niegdyś aspirowała do miana największego biegu maratońskiego w Polsce.

Cicho wszędzie, głucho wszędzie

Należy zacząć od tego, że jakakolwiek komunikacja wokół ORLEN Warsaw Marathon ucichła z chwilą, gdy zakończyła się ubiegłoroczna edycja imprezy, czyli 14 kwietnia 2019 roku. Do 7 stycznia w tej sprawie panowała cisza, którą dopiero przerwała nasza publikacja.

Po drodze nie brakowało pytań zadawanych przez zniecierpliwionych biegaczy o to, czy odbędzie się wiosenny maraton w stolicy. Bombardowali nimi stronę OWM na Facebooku, pisali i dzwonili także do naszej redakcji.

Również i my pytaliśmy Biuro Prasowe firmy Orlen, czy impreza jest w planach koncernu. Niestety nasze maile pozostawały bez jakiejkolwiek odpowiedzi.

Jakże zdziwiliśmy się czytając wypowiedź Anny Ziobroń, szefowej Biura Marketingu Sportowego w firmie PKN Orlen w wywiadzie opublikowanym 7 stycznia na portalu bieganie.pl, która brzmiała: „plotka, która pojawiła się w niektórych mediach zmusza nas do tłumaczeń, utrudnia nieco negocjacje, ale też jest o tyle nieprzyjemna, że burzy wypracowane przez lata zaufanie do nas dotychczasowych uczestników naszych imprez.”

Ciekawe, że Anna Ziobroń naszą informację w powyższym wywiadzie nazywa „plotką”, ale w innym pytaniu ją potwierdza tłumacząc, że bieg się odbędzie, „tyle że nie w kwietniu.”

Kto naprawdę burzy zaufanie do ORLEN Warsaw Marathon?

A tak w ogóle to czegoś tu nie rozumiemy. Kto tutaj burzy zaufanie? My? Czy to my nie prowadzimy jakiejkolwiek komunikacji wokół imprezy całkowicie ignorując pytania biegaczy? Czy to my nie odpowiadamy na pytania dziennikarzy?

Coś nam się wydaje, że gdyby nie nasza publikacja, to cisza ze strony organizatorów ORLEN Warsaw Marathon trwałaby do dzisiaj. A mówimy przecież o imprezie, która miała wyłonić mistrzów Polski w maratonie!

Z pewnego źródła wiemy, że informacja o tym, że kwietniowy maraton nie dojdzie do skutku zaskoczyła Polski Związek Lekkiej Atletyki, który aktualnie poszukuje nowego gospodarza dla tych zawodów.

Naszym zdaniem jedynym powodem zamieszania wokół ORLEN Warsaw Marathon jest brak nawet podstawowej komunikacji na temat imprezy. Co gorsza, błąd ten wcale nie został wyeliminowany.

Zaraz po otrzymaniu oświadczenia przesłaliśmy do Biura Prasowego kilka pytań. Tydzień później przypomnieliśmy się. Niestety do dzisiaj nie otrzymaliśmy od organizatorów jakiejkolwiek odpowiedzi.

Zawsze z biegaczami

Jako portal biegowy działamy w interesie biegowej społeczności. Jesteśmy jej częścią. Ignorując nasze pytania, organizator ORLEN Warsaw Marathon robi bardzo wiele, aby burzyć zaufanie dotychczasowych i przyszłych uczestników tej imprezy.

Marcin Dulnik