PKO Poznań Półmaraton ogłosił trasę biegu. Komu „13” przyniesie rekord życiowy?

Organizatorzy 13. PKO Poznań Półmaratonu poinformowali, że udało im się utrzymać zeszłoroczny kształt trasy. Oznacza to, że bieg zaplanowany na 5 kwietnia zostanie poprowadzony dokładnie tymi samymi ulicami stolicy Wielkopolski, co w ubiegłym roku. Na półmaraton zapisało się dotychczas ponad 5 tysięcy zawodników. Wśród nich m.in. mistrzyni olimpijska w wioślarstwie Natalia Madaj – Smolińska.

Od startu 13. PKO Poznań Półmaratonu dzieli nas mniej niż 70 dni. Organizatorzy największego półmaratonu w Wielkopolsce i trzeciego pod względem frekwencji polskiego biegu na dystansie 21.097 km w kraju w 2019 roku uznali, że to idealny moment, aby poinformować o tym, jak będzie wyglądała trasa tegorocznej edycji.

Znana i lubiana

Start i pierwsze 7 km prowadzić będzie ulicą Grunwaldzką, następnie biegacze będą kierować się na 3-kilometrowy odcinek ulicą Hetmańską dobiegając do niej uprzednio przez ul. Jugosłowiańską, Ściegiennego i Arciszewskiego. Przed wiaduktem na ul. Hetmańskiej biegacze zbiegną w dół kierując się do poznańskiego Dębca, z którego wbiegną na kolejną, długą, bo prawie 4-kilometrową prostą prowadzącą do centrum miasta.

Ostatnie 3 km to bieg przez ścisłe centrum miasta ul. Solną, al. Niepodległości, mostem Uniwersyteckim, Rondem Kaponiera. Meta czeka na biegaczy na Placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Wśród biegaczy trasa wywołała pozytywny odbiór, a co najważniejsze sprzyjała osiąganym przez zawodników życiówkom – tłumaczą organizatorzy.

Czas na trening

Organizatorzy 13. PKO Poznań Półmaratonu przygotowali dla biegaczy kilka możliwości pracy nad formą.

Po pierwsze, udostępnili 12-tygodniowy cykl treningowy przygotowujący do półmaratonu, który biegacze mogą realizować indywidualnie korzystając z planów treningowych autorstwa Pawła Grzonki.

Trzy rodzaje planów pozwolą przygotować się do startu zarówno debiutantom, średnio zaawansowanym jak i zaawansowanym biegaczom. Rozkłady treningów znajdują się na tej stronie.

– Tym z kolei, których mobilizuje grupa zapraszamy na treningi z ekipą biegową Night Runners, której spotkania regularnie odbywają się w kilku miastach w Polsce – zachęcają organizatorzy.

Ponadto w lutym i w marcu wraz z grupą biegową Kobiety Biegają, a następnie z Chrisem Kwaczem (On the Move) – biegaczem znanym z promowania i motywowania do prowadzenia aktywnego trybu życia, zostaną zorganizowane treningi otwarte trasą półmaratonu.

Wybiegania będą doskonałą okazją do zapoznania się z profilem trasy, przetarciem przed startem dla debiutantów, a także szansą na przełamanie swoich barier i strachu przed startem wciąż niezdecydowanym i niezapisanym biegaczom.

Limit zawodników na 13. PKO Poznań Półmaraton to 10,5 tysiąca uczestników. Do 20 lutego obowiązuje niższa opłata startowa. Zapisy trwają na tej stronie.

mat pras.

fot. Adam Ciereszko