Ultra wyzwanie w Tatrach. Startują zapisy na Tatra Fest Bieg

W sobotę, 15 sierpnia odbędzie się IV edycja Tarta Fest Biegu, uznawanego za jeden z najtrudniejszych wyścigów górskich w Polsce. Z każdą edycją organizatorzy starają się o jak najbardziej widowiskową trasę. W tym roku na pokonanie 60- kilometrowej trasy i ponad 5 tysięcy metrów w górę zawodnicy będą mieli 16 godzin. Zapisy na bieg ruszają dzisiaj o godzinie 19:00.

Start tych niezwykle trudnych zawodów przewidziany jest na 15 sierpnia o godzinie 5:00. Start i meta będzie miała miejsce w Kuźnicach. Zawodnicy pierwsze kilometry pokonają Doliną Jaworzynki, Halą Gąsienicową by przez Suchą Przełęcz dotrzeć do Kasprowego Wierchu.

Następnie bieg będzie poprowadzony przez Czerwone Wierchy by w końcu zbiec do Schroniska Ornak. Zaraz potem zacznie się druga, równie wymagająca część trasy. Przez Iwanicką Przełęcz biegacze dotrą na Ornak, by udać się granią w stronę zachodnią i po pokonaniu Wołowca rozpocząć zbieg.

Od schroniska w Dolinie Chochołowskiej zacznie się teoretycznie najłatwiejsza część trasy. Mając w nogach 40 km trzeba będzie jeszcze wrócić do Kuźnic Ścieżką nad Reglami! Trasa będzie miała o 900 metrów w górę więcej niż w poprzedniej edycji.

Podczas biegu będą cztery limity czasowe, które będą też stanowiły punkty odżywcze. Co ciekawe, organizatorzy nie zdecydowali się na wprowadzenie biegów kwalifikacyjnych.

– Chcielibyśmy dać szansę zmierzenia się z tą trasą każdemu. Obserwujemy środowisko biegowe w naszym kraju i wiemy, że świadomość biegaczy bardzo wzrosła. Jeśli ktoś nie kończy jakiegoś biegu to przyczyną jest raczej kontuzja lub fatalne warunki pogodowe. Właściwie teraz się nie zdarza, żeby ktoś startował w ultramaratonach nieprzygotowany. Zresztą po to również będę limity czasowe na poszczególnych punktach. Chcemy tym samy również wyróżnić się na tle Biegu Grania Tatr. Nie wszyscy gotowi są na tak długie ultra dlatego nasz bieg może być sprawdzianem swojej dyspozycji na równie wymagającej trasie, ale jednak nieco krótszej – mówi Magdalena Ziaja-Żebracka, organizatorka Tatra Fest Bieg.

350 uczestników Tatra Fest Bieg, bo taki jest limit ustanowiony przez Tatrzański Park Narodowy, pobiegnie w otoczeniu najpiękniejszych dolin tatrzańskich zdobywając najwyższe szczyty Tatr Zachodnich: Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką, Małołączniak, Krzesanicę, Ciemniak, Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec, Rakoń.

Zapisy na bieg odbędą się w terminie od 13 stycznia 2020 roku od godziny 19:00 aż do wyczerpania limitu zgłoszeń.

Opłata startowe za udział w Tatra Fest Bieg wynosi 280 złotych powiększona o opłatę za udostępnienie terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego – 100 złotych, łącznie 380 złotych.

Zapisy prowadzone będą na tej stronie.

mat pras.

Foto: Jacek Deneka