Geoffrey Kamworor pobiegnie w Gdyni! Czy sięgnie po czwarty tytuł mistrza świata?

Kenijczyk Geoffrey Kamworor, rekordzista świata w półmaratonie i trzykrotny mistrz świata na tym dystansie potwierdził, że 29 marca wystartuje w Gdyni. Wcześniej podobną deklarację złożył Joshua Cheptegei z Ugandy, który do niedawna legitymował się rekordem świata 10km (26:38).

– To ważne mistrzostwa. Każdy, kto tam przyjedzie, będzie w wysokiej formie. Stawka, choć nie znam wszystkich, którzy tam wystąpią, będzie silna. Mocni zawodnicy z Etiopii, Ugandy, może Ameryki, Europy… Już w Walencji wiedziałem, że chcę pojechać na następne mistrzostwa, by bronić tytuł – powiedział w wywiadzie opublikowanym na portalu bieganie.pl.

Aby móc pobiec w Gdyni Geoffrey Kamworor zrezygnował ze startu w przełajowych mistrzostwach Afryki, które 1 marca odbędą się w Lome w Togo. Kenijczyk jest dwukrotnym mistrzem świata w przełajach z 2015 i 2017 roku.

28-letni Kamworor to jedna z największych gwiazd biegów długodystansowych na świecie. W dorobku ma m.in. dwa zwycięstwa w Maratonie Nowojorskim odniesione w 2017 i 2019 roku.

Rekord życiowy Kenijczyka na królewskim dystansie wynosi 2:06:12. Taki wynik zanotował w Berlinie w 2012 roku.

Jego największym dotychczasowym sukcesem jest jednak rekord świata w półmaratonie 58:01, który uzyskał w ubiegłym roku na ulicach Kopenhagi. Średnie tempo biegu wyniosło wtedy około 2:45 min/km!

Wygra po raz czwarty?

W Gdyni Kamworor walczył będzie o swój czwarty tytuł mistrza świata w półmaratonie. Pierwszy wywalczył w 2014 roku w Kopenhadze, kolejny dwa lata później w Cardiff, a ostatni w 2018 roku w Walencji.

Najszybciej w mistrzostwach pobiegł w Kopenhadze, gdzie uzyskał 59:08. W stolicy Walii zameldował się na mecie z wynikiem o 2 sekundy gorszym, a w Hiszpanii finiszował z czasem 1:00:02.

Gdyby w Gdyni Kenijczyk zbliżył się do rezultatów, jakie uzyskał w dwóch pierwszych mistrzowskich startach byłby pierwszym biegaczem, który pokonał półmaraton w czasie poniżej 60 minut na polskiej ziemi.

Powoli kończą się miejsca 

Aktualnie, na liście startowej biegu masowego, który będzie towarzyszył mistrzostwom znajduje się ponad 28 tysięcy osób. W sprzedaży zostało mniej niż 3 tysiące pakietów.

Zapisy trwają w portalu www.slotmarket.pl, a w pakiecie startowym uczestnicy otrzymają koszulkę ASICS, plecak z logo mistrzostw oraz unikalny medal w kształcie kompasu.

World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 zapowiada się jako największy bieg półmaratoński w Polsce, a prawdopodobnie również największy bieg uliczny bez względu na dystans w historii naszego kraju.

Impreza przewyższa też frekwencyjnie ostatnie biegi masowe towarzyszące mistrzostwom świata, rozegrane w Walencji, Cardiff i Kopenhadze.

red