Rząd odwołuje imprezy masowe. Sezon biegowy mamy z głowy?

Dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z sytuacją epidemiologiczną rząd odwołuje wszystkie imprezy masowe. W tej sytuacji prawdopodobnie nie dojdą do skutku kwietniowe biegi – m.in. maratony w Krakowie, w Łodzi i w Gdańsku. Bieg w Dębnie już został przełożony na jesień.

– Na spotkaniu rządowego zespołu kryzysowego zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Ich definicja znajduje się ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, w art. 3. Wszystkim ich organizatorom przekażemy wkrótce szczegółowe informacje – zapowiedział premier.

W myśl ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zaliczamy do nich wydarzenia, które gromadzą 1000 i więcej osób. Niższy limit dotyczy imprez organizowanych w halach sportowych i budynkach, tutaj do uzyskania statusu imprezy masowej wystarczy 300 uczestników.

– Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia WHO, a także w dyskusjach z naszymi partnerami podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ograniczanie jego skutków społecznych, przede wszystkim dla zdrowia społecznego – powiedział Mateusz Morawiecki dzisiaj na konferencji prasowej. – Koronawirus i epidemia, która się rozszerza, to realne i globalne zagrożenie. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje podjęcie radykalnych działań, dlatego w poczuciu odpowiedzialności chcemy podejmować jak najwięcej działań typu: zapobiegać niż leczyć – dodał premier.

Na razie nie wiadomo, jak długo będzie obowiązywać decyzja rządu. Wiele zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Kwietniowe maratony w Krakowie, w Łodzi i w Gdańsku gromadzą sporo więcej biegaczy, niż określony w ustawie limit. Dzisiejsza decyzja rządu wskazuje na to, że tegoroczne edycje tych biegów nie dojdą do skutku.

Kraków i Łódź nie składa broni, Dębno już z nowym terminem

Jednak w Krakowie cały czas mają nadzieję, że bieg zaplanowany na 26 kwietnia uda się zorganizować.

– Cały czas pracujemy nad przygotowaniem imprezy zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie, na bieżąco monitorujemy rozwój wydarzeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, pozostając stałym kontakcie z odpowiednimi instytucjami i służbami. Czekamy na rozwój sytuacji oraz formalne decyzje i zalecenia władz centralnych i regionalnych – poinformował Mateusz Chwajoł z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który organizuje Cracovia Maraton.

Podobnie zareagowali organizatorzy DOZ Maraton Łódź planowanego na 19 kwietnia, którzy zamieścili na stronie internetowej oświadczenie.

– W związku z licznymi docierającymi do nas pytaniami związanymi z odwoływaniem innych imprez biegowych w kraju z powodu pojawienia się koronawirusa w Polsce, informujemy, że na dzień dzisiejszy przygotowania do DOZ Maratonu Łódź są prowadzone zgodnie z harmonogramem i nie planujemy odwoływać naszej imprezy – podkreślili.

Jednocześnie zapewnili, że trzymają ręką na pulsie i są gotowi na różne scenariusze rozwoju sytuacji.

– Jesteśmy w  stałym kontakcie z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędem Miasta Łodzi i na bieżąco monitorujemy sytuację. W przypadku ewentualnego wydania przez Wojewodę lub Prezydenta Miasta zarządzenia odwołującego imprezy masowe, niezwłocznie będziemy informowali o naszych decyzjach w social mediach i na stronie imprezy www.lodzmaraton.pl. Zapewniamy jednak zawodników, że zrobimy wszystko, wdrażając odpowiednie działania prewencyjne, aby impreza się odbyła – zakończyli.

Z kolei organizatorzy biegu w Dębnie, który od lat wyłania mistrzynie Polski w maratonie dzisiaj po południu poinformowali, że przekładają imprezę na jesień.

– W związku z decyzją premiera Matusza Morawieckiego dotyczącą odwołania imprez masowych, Komitet Organizacyjny informuję, że 47. Maraton Dębno oraz wszystkie imprezy towarzyszące (Mali Maratończycy, Biegi Uliczne im. H. Witkowskiego, Mini Maraton, Bieg Przedszkolaka) nie odbędą się w planowanych terminach – 4-5 kwietnia 2020. Nowy termin 47. Maratonu Dębno ustalono na 11 października, a imprezy towarzyszące odbędą się 10 października – podali.

Koronawirus coraz groźniejszy

W Polsce dotychczas wykryto 18 przypadków zakażenia wirusem COVID-19.  Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 467 osób przebywa w szpitalach w związku z podejrzeniem zarażenia. 1014 osób dodatkowo objętych zostało kwarantanną, a ponad 4 tysiące osób nadzorem epidemiologicznym.

red

fot. Claudio Schwarz