W tym roku nie odbędzie się 38. PKO Wrocław Maraton

– Ze względu na ciągłe zagrożenie zdrowia i życia spowodowane pandemią, konieczność dostosowania do zaostrzonych procedur bezpieczeństwa i brak pewności, co do okresu ich obowiązywania, 38. PKO Wrocław Maraton zostaje w bieżącym roku odwołany – poinformowali organizatorzy. Wcześniej postanowili, że zaplanowany na 20 czerwca półmaraton zostanie przeniesiony na 2021 rok.

Decyzję poprzedziły konsultacje z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem i Gminą Kąty Wrocławskie,  z terenu której w tym roku miał wystartować wrocławski maraton. Miał być to powrót imprezy do korzeni i tradycji Maratonu Ślężan, a także próba wyprowadzenia trasy biegu poza ulice stolicy Dolnego Śląska.

 – Z żalem, ale i poczuciem obowiązku podejmujemy tę trudną, choć jedyną możliwą w obecnych okolicznościach decyzję – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Wrocław Maratonu. – Organizacja tak ogromnego przedsięwzięcia jak bieg na dystansie 42 195 metrów, po trasie wytyczonej po drogach publicznych na terenie dwóch gmin wymaga podjęcia szeregu decyzji i zaciągnięcia zobowiązań z należytym wyprzedzeniem. Nie możemy ryzykować. Najważniejsze jest zdrowie naszych biegaczy. Termin, od kiedy będzie można organizować imprezy masowe pozostaje nieznany. To zobowiązuje nas do przeniesienia maratonu na kolejny rok – dodaje. 

Organizatorzy podkreślają, że w najbliższym czasie zostanie udostępniona możliwość zwrotu pakietu startowego przy całkowitej rekompensacie wpisowego. Mają nie być pobierane żadne opłaty manipulacyjne, a odpowiednia procedura ma się pojawić niebawem na stronie internetowej biegu.

– Parafrazując apel Winstona Churchilla z lat wojennych: nie traktujmy dni pandemii jako tych mrocznych – niech będą to wielkie dni, w których mamy okazję wykazać się swoją odpowiedzialnością. Razem z olimpijczykami, piłkarzami ze Starego Kontynentu i wszystkimi innymi, którzy w tym roku nie wezmą udziału w rywalizacji – poczekamy. Wrocław wróci silniejszy. Sport wróci silniejszy! – dodaje Gęstwa.

Wrocław Maraton to jeden z biegów zaliczanych do Korony Maratonów Polskich. Poza tym cykl tworzą Maraton Warszawski, Cracovia Maraton, Maraton Dębno i Poznań Maraton.

red