Ruszyły zapisy na wirtualny CITY TRAIL onTour

Już można zapisywać się do wirtualnej edycji CITY TRAIL onTour. Uczestnicy będą pokonywać dystans 5 km na 11 trasach w całej Polsce. Dodatkowo będzie można biegać po własnych ścieżkach. – Chcemy motywować do aktywności fizycznej w czasach pandemii – podkreślają organizatorzy. 

CITY TRAIL onTour to impreza organizowana od 2015 roku – zawsze w drugiej połowie lipca. W poprzednich latach odbywała się w formule biegów rozgrywanych w dni powszednie – od poniedziałku do piątku. Organizatorzy przemierzali Polskę, by zachęcać do biegania w terenie, aktywnego spędzenia wakacyjnego popołudnia, w towarzystwie znajomych i rodziny.

Po wytyczonej trasie lub własnej

Formuła tegorocznej edycji została zmodyfikowana – nie będzie rywalizacji w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale każdy będzie mógł sprawdzić się na 5-kilometrowych trasach – w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Biegacze, którzy udostępnią organizatorom informacje o swoim biegu zostaną sklasyfikowani, a ci, którzy wybiorą odpowiednią wersję pakietu startowego – otrzymają pamiątkowe medale. Druga możliwość to bieg na własnej, 5-kilometrowej trasie, w dowolnym miejscu na świecie. Tutaj nie będzie klasyfikacji, ale wszyscy zweryfikowani biegacze znajdą się na liście finisherów. Każdy zawodnik otrzyma wirtualny medal, którym będzie mógł pochwalić się na Facebooku.

Wirtualne bieganie to namiastka tego, co możemy zaproponować biegaczom w tradycyjnej formule. Zdecydowaliśmy się na taki krok przede wszystkim, aby zachęcić naszych biegaczy do regularnej aktywności, bo wiemy, że wiele osób ma w tych dziwnych czasach problem z motywacją do biegania – podkreśla Piotr Książkiewicz z Fundacji Krok do Natury, organizator CITY TRAIL.  – Nie tracimy nadziei, że jesienią wrócimy na nasze przełajowe trasy i będziemy mogli spotkać się z biegaczami w realu. Na ten moment pozostaje nam działanie w okrojonej formie, ale nie mamy wątpliwości, że jest ona potrzebna – dodaje.

„Otwarcie tras” wirtualnej odsłony CITY TRAIL onTour nastąpi 13 lipca. Jako pierwsi do zabawy ruszą biegacze z Lublina. Bieganie zakończy się 30 lipca – w Łodzi. W każdym z miast będzie 7 dni na pokonanie trasy. Biegacze, którzy wystartują na własnych ścieżkach mogą biegać przez cały, 3-tygodniowy okres trwania imprezy (13-30 lipca).

Kalendarz biegów:

13-19 lipca – Lublin, Zalew Zemborzycki, okolice Kempingu Dąbrowa
14-20 lipca – Warszawa, Las Młociny
15-21 lipca – Olsztyn, Jezioro Długie
16-22 lipca – Gdańsk, Trójmiejski Park Krajobrazowy, okolice AWFiS
17-23 lipca – Bydgoszcz, Myślęcinek
18-24 lipca – Szczecin, Jezioro Szmaragdowe
20-26 lipca – Poznań, jezioro Rusałka
21-27 lipca – Wrocław, Las Osobowicki
22-28 lipca – Katowice, stawy Janina-Barbara
23-29 lipca – Kraków, Puszcza Niepołomnicka
24-30 lipca – Łódź, Park Baden-Powella

Biegacze będą sadzić lasy

Ważnym elementem CITY TRAIL onTour – wirtualnie jest współpraca z Fundacją Las Na Zawsze, dzięki której biegacze biorący udział w imprezie mogą posadzić las – a dokładnie od 1 do 10 m2 lasu.

– To u nas nowość, chociaż wątki proekologiczne są obecne na naszych imprezach od dawna. Przy okazji wirtualnego biegania postanowiliśmy zrobić coś bardzo namacalnego – wspólnie z biegaczami, którym tak jak nam zależy na losie Ziemi posadzimy las, który będzie rósł już zawsze! Taka jest bowiem koncepcja Fundacji Las Na Zawsze – sadzenie lasów na ziemiach, które są jej własnością i których dzięki odpowiednim działaniom nigdy nie będzie można wyciąć – mówi Justyna Grzywaczewska, która w Fundacji Krok do Natury odpowiada za komunikację.

W cyklu CITY TRAIL onTour 2019, który odbył się w dziesięciu miastach wzięło udział 4239 osób, w tym 3009 dorosłych i 1230 dzieci. Letnia jest promocją jesienno-zimowego cyklu Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden, na który składa się 60 biegów rozgrywanych od września do marca.

Źródło: CITY TRAIL