Bieg Powstania Warszawskiego będzie wirtualny

W ostatni weekend lipca obędzie się Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego. Uczestnicy sami wytyczą swoje trasy o długości 10 km, a  udział w wydarzeniu będzie bezpłatny.

Celem organizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa i AKTYWNĄ WARSZAWĘ wydarzenia jest uhonorowanie powstańców warszawskich i bohaterskiej ludności walczącej o swą stolicę w 1944 roku, jak również integracja biegowej społeczności nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju.

– Początkowo rozważaliśmy dwa alternatywne scenariusze dla Biegu Powstania Warszawskiego. Ostatecznie zdecydowaliśmy o organizacji wydarzenia wirtualnego (ze startem i metą zależnym wyłącznie od uczestników), zgodnego ze wszystkimi regułami bezpieczeństwa sanitarnego i wytycznymi rządowymi. To będzie wydarzenie „na nowe czasy”, ale z odniesieniem do przeszłości – tłumaczą organizatorzy.

Dlaczego bieg w tym roku będzie wirtualny?

Sytuacja epidemiologiczna wciąż nie pozwala spotkać się w wielotysięcznym tłumie na starcie i mecie – w zeszłym roku na liście startowej było aż 13 tysięcy uczestników.  W tym roku tysiące biegaczek i biegaczy będzie mogło przeżywać emocje, które daje aktywność fizyczna i wspominanie wydarzeń z 1944 r w inny sposób.  Będą mogli zrobić to wyłącznie „zdalnie”, na odległość, za pośrednictwem zdjęć, relacji wideo czy wpisów w mediach społecznościowych.

– Siła marki Biegu Powstania Warszawskiego okazuje się tak duża, że organizacja imprezy w wydaniu wirtualnym i symbolicznym wydaje się być działaniem oczekiwanym przez zawodników co roku uczestniczących w Warszawskiej Triadzie Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – mówi Maciej Mroczek, p. o Dyrektora Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA. – Do udziału zachęcamy wszystkich: wiek i miejsce zamieszkania nie mają znaczenia. Liczy się idea przewodnia: w ramach sportowego wyzwania, ale bez rywalizacji; z odniesieniem historycznym, ale i w duchu dobrej zabawy z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa – przekonuje.

Bieg Powstania Warszawskiego

Odniesienia historyczne mile widziane

W wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego można wystartować w towarzystwie: znajomych, koleżanek i kolegów, grupy biegowej. Oczywiście, z poszanowaniem reguł sanitarnych, zdroworozsądkowo, w myśl zasady: bezpieczeństwo przede wszystkim.

A trasa? Można ustalić ciekawą, zahaczającą o punkty historyczne w Warszawie. Może mieć ona kształt symbolu Polski Walczącej, czyli popularnej „kotwicy”. Może to być dystans 5 lub 10 kilometrów, wzorem tradycyjnych zmagań sportowych z Biegu Powstania, sztafeta maratońska śladem walk powstańczych albo też szybkie 1944 metrów na bieżni. Wszelkie odniesienia historyczne są mile widziane.

– Potraktujcie je jednak jako wyzwanie, nie konieczność. Będzie nam niezwykle przyjemnie, jeśli zdecydujecie się pobiec w koszulkach z poprzednich edycji kultowego Biegu Powstania Warszawskiego – namawia Karol Adamaszek z AKTYWNEJ WARSZAWY.

Nagrody czekają

Najciekawsze relacje ze „startu” w wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego, wzorem poprzedniej inicjatywy AKTYWNEJ WARSZAWY – „Biegu bez limitu”, który został bardzo dobrze przyjęty – organizatorzy będą nagradzać upominkami od partnerów i sponsorów. W ich gronie znajduje się Sponsor Główny Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – PKO Bank Polski – oraz m.in. Fit Adept i Elektrownia Powiśle.

Do wydarzenia będzie można dołączyć bezpłatnie na tej stronie internetowej.

mat. pras.