Dębno gospodarzem Mistrzostw Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Bieg tylko dla zawodowców

Zgodnie z decyzją Polskiego Związku Lekkiej Atletyki najlepszych polskich maratończyków i maratonki wyłoni 47. Maraton Dębno zaplanowany na 15 listopada 2020 roku. Z uwagi na pandemię koronawirusa w biegu weźmie udział maksymalnie 150 uczestników, a do startu organizatorzy dopuszczą wyłącznie zawodników z aktualną licencją PZLA.

Komu medale Mistrzostw Polski?

Limit czasu przeznaczony na ukończenie biegu wynosił będzie 4 godziny. Rejestracja odbywać się będzie przez moduł zgłoszeń znajdujący się na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który uruchomiony zostanie na miesiąc przed zawodami.

Jeszcze nie wiadomo, którzy zawodnicy będą walczyć o mistrzowskie tytuły. Warto zauważyć, że wyniki uzyskane przez biegaczy w Dębnie nie będą liczyły się w kontekście kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, ponieważ światowa federacja lekkiej atletyki zawiesiła okres walki o minima i punkty do rankingu od 6 kwietnia do końca listopada.

Przypomnijmy, że w 2019 roku tytuł mistrza Polski wywalczył weteran biegowych tras Marcin Chabowski i debiutująca na dystansie maratonu Aleksandra Brzezińska. Areną zmagań mężczyzn był ORLEN Warsaw Marathon, a kobiety rywalizowały w Dębnie.

Amatorzy pobiegną w Dębnie za rok

– Ze względu na obowiązujące przepisy i sytuację sanitarno-epidemiologiczną nie będzie możliwe przeprowadzenie zawodów dla wszystkich chętnych zapisanych na bieg. Z góry przepraszamy za brak możliwości startu w tym biegu dla zawodników już zapisanych. Ze względu na ciągłe zagrożenie zdrowia i życia spowodowane pandemią, koniecznością dostosowania do zaostrzonych procedur bezpieczeństwa i braku pewności, co do okresu ich obowiązywania musimy podjąć taką decyzję. Jeśli przepisy na to pozwolą to 48. Maraton Dębno rozegrany zostanie 28 marca lub 11 kwietnia 2021 roku. Ostateczny termin podany będzie po zatwierdzeniu przez Zarząd PZLA  – czytamy w komunikacie prasowym.

Organizatorzy zachęcają zawodników do przeniesienia swojej opłaty startowej na przyszły rok. Osoby niezainteresowane udziałem w biegu w przyszłym roku będą miały możliwość ubiegania się o zwrot wpisowego.

Mistrzowskie Dębno

Dębno będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie już po raz 27., a Mistrzostw Polski Mężczyzn po raz 33. Pierwsze zawody rangi mistrzowskiej w miasteczku położonym w województwie zachodniopomorskim rozegrano w 1969 roku.

– Ponowne przyznanie organizacji Mistrzostw Polski w Maratonie jest dla nas wielkim wyróżnieniem i świadczy o wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym naszego biegu – zakończyli organizatorzy.

red

fot. M. Pereć