Silesia Marathon pokazał medale. Czy uskrzydlą biegaczy?

Organizatorzy Silesia Marathonu przedstawili projekt krążków, które otrzymają na mecie uczestnicy biegów zaplanowanych na 4 października 2020 roku. Mimo obowiązujących obecnie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa impreza ma się odbyć w tradycyjnej formule.

– Start Silesia Marathon zbliża się wielkimi krokami. Pora wrzucić piąty bieg w przygotowaniach do tego ważnego dla każdego biegacza dnia. My przygotowujemy się nieustannie i już teraz z przyjemnością prezentujemy oficjalny projekt medalu na 12. edycję naszego biegu. Mamy nadzieję, że tegoroczne trofeum jeszcze bardziej zmotywuje biegaczy do treningów, a tych dotąd niezdecydowanych zachęci do udziału w naszej imprezie – poinformowali organizatorzy największej imprezy biegowej na Śląsku.

Skrzydlate medale

Na tegorocznym krążku ponownie znalazło się charakterystyczne skrzydło nawiązujące do Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. Motyw słynnego monumentu nie jest przypadkowy, ponieważ nadchodząca edycja Silesia Marathon, tak samo jak ubiegłoroczna, dedykowana jest obchodom setnej rocznicy Powstań Śląskich.

Trójwymiarowe skrzydło umieszczone jest w centrum złotej obręczy, na której znajdują się nazwy miast, przez które prowadzi trasa biegu, dystans oraz hasło tegorocznej edycji – Śląskie 1920-2020 – nawiązujący do rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego.

Wzorem lat poprzednich medale maratończyków zdobią elementy w kolorze niebieskim, uczestnicy półmaratonu otrzymają krążki z detalami w odcieniach czerwieni, a ultramaratończycy pochwalić będą się mogli trofeum w barwach srebrno-szarych. Szarfy medali korespondują z ich kolorystyką. Zdobi je logo imprezy, a także znak herbowy Województwa Śląskiego Głównego Partnera wydarzenia, jak i logo upamiętniające rocznicę Powstań Śląskich.

W tym roku medale zostały przygotowane przez firmę Medal Time, która tworzyła już krążki m.in. dla maratonów w Nowym Jorku, Berlinie czy Atenach.

– Po prawie 30 latach pracy z dużymi maratonami, cieszymy się, że możemy włączyć pierwszy polski maraton w poczet innych obsługiwanych przez nas prestiżowych wydarzeń na całym świecie. Wśród imprez, dla których przygotowujemy medale są m.in. maratony w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie, Wiedniu, a także w Atenach, gdzie zapoczątkowano ten wspaniały sport. Ogromnie cieszy nas możliwość rozpoczęcia współpracy z pierwszym polskim biegiem –  mówi Harmen Brandwijk, przedstawiciel firmy Medal Time.

Cztery miasta, jeden maraton

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast. 4 października biegacze będą mieli okazję odwiedzić Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. W programie imprezy znajduje się nie tylko bieg główny na dystansie 42.195 km, ale i liczne biegi towarzyszące. W ramach zawodów organizowany jest półmaraton (21.097 km), minimaraton (4,2) oraz bieg ultra na dystansie 50 km.

Trasa Silesia Marathon posiada międzynarodowy atest. Bieg należy do największego stowarzyszenia AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych). Od pierwszej edycji zawody rozgrywane są pod honorowym patronatem Ministra Sportu, a od 2017 roku również Marszałka Województwa Śląskiego.

red