43. Bieg Lechitów tylko wirtualny

Zaplanowany na 20 września 2020 roku 43. Bieg Lechitów został oficjalnie odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy zachęcają jednak do udziału w wirtualnej edycji tego wydarzenia. Na jego uczestników czekają pamiątkowe koszulki i wyjątkowy medal.

– Przez ostatnie kilka tygodni odpowiadaliśmy na wiele pytań w sprawie 43. Biegu Lechitów. Trudno było udzielić sensownej i ostatecznej odpowiedzi w sytuacji, gdy od decydentów płynęły ciągle sprzeczne i często absurdalne deklaracje oraz tłumaczenia dotyczące imprez masowych w dobie COVID-19.  Wielu z Was, tak jak my, zaangażowani w organizację, chcieliśmy, aby 43. Bieg Lechitów mógł się odbyć choćby w mniejszej skali. Część zawodników otwarcie mówiła, że obawia się zagrożenia i raczej nie przyjadą na tegoroczny bieg. Byli też tacy, którzy poddawali w wątpliwość organizowanie biegu w bardzo okrojonej oprawie, bo to właśnie dzięki niej bieg miał niepowtarzalny charakter i klimat. Tym razem tego by zabrakło – tłumaczą organizatorzy.

Bieg wirtualny, Drzwi Gnieźnieńskie jak prawdziwe

Bieg Lechitów dotychczas odbywał się nieprzerwanie od 1978 roku. Po konsultacjach z władzami Gniezna i policją organizatorzy doszli do wniosku, że nie są w stanie przeprowadzić biegu w dotychczasowej formule, ani wyznaczyć nowego, bezpiecznego terminu. Teraz liczą, że bieg wirtualny pozwoli podtrzymać tradycję imprezy.

–  Zdecydowaliśmy, że wszyscy którzy wystartują w wirtualnym 43. Biegu Lechitów, otrzymają wyjątkową pamiątkową koszulkę oraz jak zawsze niepowtarzalny medal.  Od dłuższego czasu pracujemy nad bardzo ciekawym projektem medalu na dwie najbliższe edycje Biegu Lechitów. Kontynuując wątki historyczne, które towarzyszą Biegowi Lechitów, po otrzymaniu zgody  Archidiecezji Gnieźnieńskiej na wykorzystanie wizerunku Drzwi Gnieźnieńskich, zaplanowaliśmy, że  dla każdego uczestnika dwóch najbliższych edycji biegu medale, które stworzą miniaturę tych Drzwi – czytamy w komunikacie, który dotarł do naszej redakcji.

Co można zrobić z pakietem startowym?

Aktualnie na liście startowej gnieźnieńskiego biegu znajduje się prawie 1,6 tysiąca biegaczy, którzy opłacili swój start w zawodach.

Biegacze, którzy są zapisani do biegu mają do wyboru kilka opcji zarządzania własnym pakietem startowym. Po pierwsze mogą przełożyć prawo startu na przyszłoroczny 44. Bieg Lechitów zaplanowany na wrzesień 2021 roku. Do 25 sierpnia możliwe jest również przepisanie pakietu na inną osobę.

Poza tym organizator proponuje opcje przeniesienia opłaty na wirtualne edycje 43. Biegu Lechitów oraz Piątki Lechitów. Jest gotowy również wysłać na swój koszt koszulkę imprezy do osób, które nie chcą przesuwać startu na 2021 rok i nie zamierzają uczestniczyć w biegu wirtualnym.

Jedną z dostępnych opcji jest zwrot opłaty startowej, chociaż Klub Altom apeluje, aby biegacze z tej możliwości korzystali w wyjątkowych sytuacjach.  Aby otrzymać pieniądze należy do 25 sierpnia wysłać email na adres biuro@klubaltom.pl zawierający prośbę o zwrot opłaty startowej oraz potwierdzenie przelewu – jest ono niezbędne do weryfikacji wpłat (wpływały one na konta Datasport).

Źródło: Organizator