Mental Health Day już w sobotę. Wspólne bieganie, śniadanie i ciekawe rozmowy

W sobotę, 15 października w warszawskim klubie NIEBO odbędzie się bezpłatna impreza pod nazwą Mental Health Day. W programie m.in. wspólne bieganie, śniadanie i kawa oraz ciekawe dyskusje na temat zdrowia psychicznego. Gościem specjalnym wydarzenia będzie sprinterka Anna Kiełbasińska, ambasadorka marki New Balance, medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) jest obchodzony co roku 10 października. To dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną.

Tematem przewodnim sobotniego wydarzenia będzie szeroko rozumiana dbałość o zdrowie psychiczne oraz wpływ aktywności fizycznej i sportu na ogólne samopoczucie.

Coś dla ciała

Zbiórkę uczestników zaplanowano na godzinę 9:00 w klubokawiarni NIEBO przy ulicy Nowy Świat 21. Impreza rozpocznie się od wspólnego biegania, które potrwa najwyżej 40 minut. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to jogging wolno i na luzie, w komfortowym tempie dla każdego. Po powrocie do klubu zostanie zaserwowane śniadanie z wypiekami z piekarni DEJ z Żoliborza oraz kawa i napoje.

– New Balance i Swords Athletics łączą siły. Tematem przewodnim naszego spotkania będzie szeroko rozumiana dbałość o zdrowie psychiczne. Od stresu startowego przez wentylowanie stresu przez sport. Będą świetni goście oraz niespodzianki – zapowiadają organizatorzy.

Coś dla ducha

Od godziny 11:00 ruszy panel dyskusyjny moderowany przez członków Swords Athletics. Dostępne będą dwa bloki tematyczne – sportowy oraz zdrowia psychicznego i sportu. Ekspertką w ramach tego pierwszego obszaru będzie Anna Kiełbasińska, która opowie m.in. o tym jak wyzwalać endorfiny poprzez sport, jak radzić sobie z porażkami i presją wyników. Poza tym podpowie, jak mentalnie przygotowywać się do startu i opanować stres.

– Każdy trudny moment w mojej karierze czegoś mnie uczył i sprawiał, że stawałam się dojrzalszą zawodniczką, mam nadzieję też lepszym człowiekiem. Dzięki bieganiu dużo osiągnęłam, ale także dużo przeszłam. Ciężki trening to jedno, ale praca nad odpowiednim nastawieniem, dbanie o swoje dobre samopoczucie, radzenie sobie ze stresem i wsparcie bliskich to są elementy, które mogą wszystko zmienić, niezależnie czy mówimy o zawodowych sportowcach czy po prostu amatorach biegania – mówi Anna Kiełbasińska.

W bloku zdrowia psychicznego będzie można posłuchać rad psychologa na temat tego, jak wykorzystywać sport do pracy z głową. Nie zabraknie wskazówek jak siebie obserwować, diagnozować. Na jakie zachowania zwracać u innych, jak działać w grupie, wspierać siebie, wyczuwać emocje.

Organizatorami Mental Health Day są firma New Balance oraz grupa biegowa Swords Athletics. Impreza jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematem zdrowia psychicznego.

red