Ironman w Gdyni jednak się odbędzie? Służby są na tak

Po konsultacjach z urzędem miasta, policją oraz sanepidem jest zielone światło dla organizacji Enea IRONMAN 70.3 Gdynia w tym roku. Jak poinformowali organizatorzy, program imprezy zostanie gruntownie przebudowany, by dostosować go do aktualnych wymagań prawnych i sanitarnych.

– Wiemy, że wiele osób z niecierpliwością czekało na informację o tym, czy tegoroczna edycja Enea IRONMAN 70.3 Gdynia dojdzie do skutku. Wygląda na to, że tak się stanie i 6 września będziemy mogli znów cieszyć się sportowymi emocjami – mówi Michał Drelich, szef komitetu organizacyjnego. – Ta impreza będzie jednak różniła się od poprzednich z uwagi na konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności w związku z pandemią koronawirusa – dodaje.

Organizatorzy przedstawili szczegółowy plan działań oraz zmian w programie imprezy, które zyskały akceptację służb miejskich, policji oraz sanepidu. W związku z tym komitet organizacyjny podjął decyzję o kontynuacji przygotowań i złożył wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie zawodów w terminie 5-6 września.

– Musimy pamiętać, że do zawodów zostało jeszcze blisko 5 tygodni i wiele zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym kraju, ale na dzień dzisiejszy nie ma przeciwwskazań do tego, by zawody odbyły się w pierwszy weekend września. Gdyby sytuacja w Polsce i Europie rozwinęła się w międzyczasie w niepożądanym kierunku, a zgoda na imprezę została cofnięta, wówczas wszyscy uczestnicy mają gwarancję startu za rok – mówi Michał Drelich.

Enea IRONMAN

Ironman w masce

Organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia już wcześniej sygnalizowali, że impreza odbędzie się w reżimie sanitarnym. Zawodnicy będą zobowiązani do noszenia osłony twarzy m.in. w biurze zawodów, strefie zmian oraz w czasie oczekiwania na start. Przy wejściach do wszystkich stref ustawione zostaną stojaki ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Ograniczono też do niezbędnego minimum liczbę personelu i wolontariuszy oraz liczbę tzw. punktów styku, czyli kontaktu obsługi z zawodnikami oraz między samymi zawodnikami.

– Uczestnicy naszej imprezy zostaną podzieleni na grupy do 250 osób, zgodnie z aktualnie obowiązującymi limitami dla imprez na świeżym powietrzu. W sobotę na dystansie sprinterskim zaplanowaliśmy trzy niezależne starty o godzinie 8:00, 10:00 i 12:00. W niedzielę uczestnicy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia również będą startować w grupach po 250 osób, a pierwszy start został przesunięty na godzinę 7:00 rano – mówi Michał Drelich. – Zmianie ulegnie także przebieg trasy rowerowej i biegowej, by zapewnić naszym uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo i możliwość utrzymywania dystansu – dodaje.

Z uwagi na aktualne obostrzenia, a także w trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy, organizator zdecydował o zamknięciu rejestracji z dniem 3 sierpnia.

Niestety w tym roku liczba uczestników Enea IRONMAN 70.3 Gdynia musi zostać znacząco ograniczona. – Bezpieczeństwo jest dla nas jednak od zawsze najwyższym priorytetem – mówi Michał Drelich. – Wierzymy, że pomimo wprowadzonych obostrzeń czeka nas wszystkich piękne sportowe widowisko i masa pozytywnych emocji – dodaje.

Bannery zastąpią kibiców?

Organizator odniósł się także do kwestii zakazu publiczności na imprezach na świeżym powietrzu.

– Wspólnie z największymi organizatorami z całej Polski prowadzimy rozmowy z rządem, by ujednolicić zapisy dotyczące publiczności. Dziś stadiony czy hale sportowe można zapełnić w 50 procentach i nie widzimy powodu, by na trybunach na imprezach plenerowych było inaczej. Z kolei w przypadku kibiców stojących przy trasie zawodów wystarczy zastosować przepisy ogólne mówiące o konieczności zachowania co najmniej 1,5 metra dystansu między osobami– mówi Michał Drelich. – Wierzę, że do końca sierpnia te przepisy uda się zmienić, ale gdyby się tak nie stało, to na trybunach na mecie zamiast publiczności rozciągniemy wielkie banery z… sylwetkami rodzin, przyjaciół i kibiców naszych uczestników. Już niebawem uruchomimy adres mailowy, na który będzie można przesyłać swoje zdjęcia, żeby choć symbolicznie przywitać finisherów na mecie – dodaje.

Organizatorzy zachęcają do regularnego śledzenia strony internetowej www.ironmangdynia.pl, na której będą zamieszczane informacje na temat zmian w programie imprezy oraz informacje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Gdyni i w całej Polsce.

mat pras.