Spragniony prawdziwego biegania? Wybierz się w niedzielę do Żyrardowa

Już w najbliższą niedzielę, 30 sierpnia odbędzie się kolejna edycja imprezy „Żyrardów w Biegu”. Czemu warto zwrócić uwagę na ten bieg? Przede wszystkim dlatego, że odbędzie się realnie, na trasach o długości 5 i 10 km. Na liście startowej znajduje się prawie 150 osób, a zapisy wciąż trwają.

Łatwo tu dojedziesz

Areną zmagań biegaczy będzie Żyrardów położony nieco ponad 50km od Warszawy. Do miasta można łatwo i wygodnie dojechać ze stolicy pociągiem lub samochodem drogą S8 lub autostradą A2. Podróż zajmie najwyżej godzinę.

W ramach imprezy zostanie zorganizowany bieg główny na dystansie 10 km i towarzyszący na 5 km. Jako pierwsi o godzinie 10:00 wystartują uczestnicy zawodów na dychę. Start biegaczy na piątkę nastąpi pięć minut później.

– Dużym atutem naszej trasy jest jej start i meta zlokalizowana tuż przy malowniczo położonym Zalewie Żyrardowskim. Runda jest tak wymyślona, że uczestnicy biegu głównego (10 km) przecinają linię startu/mety trzykrotnie. Trasa wiedzie ulicami miasta, jest kręta i zawiera dwukrotne pokonanie wiaduktu nad DK50, co w efekcie daje dwa lokalne podbiegi. Trasa na dystansie 5 km częściowo prowadzi przez las i jest w całości płaska – mówi Wojciech Pawelec, dyrektor imprezy „Żyrardów w Biegu”.

Dla zwycięzców w kategorii kobiet oraz mężczyzn na obu dystansach przewidziano puchary oraz nagrody rzeczowe. Każda osoba, która ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal.

Gwiazdą imprezy będzie Agnieszka Janasiak, polska lekkoatletka, specjalistka od długich dystansów, reprezentantka Olimpii Poznań. Srebrna medalistka mistrzostw Polski w maratonie (Dębno 2009), zwyciężczyni poznańskiej rundy Wings for Life World Run (2016).

Z myślą o startujących przewidziano wiele atrakcji. Tuż przed startem zawodnicy wezmą udział w grupowej rozgrzewce, którą poprowadzi znany na Mazowszu instruktor oraz propagator biegów OCR Sławomir Jagnyziak. Prezes klubu Bestie OCR Legionowo wcieli się również w rolę konferansjera zawodów.

Organizatorzy przygotowani są na start łącznie 300 osób, po 150 zawodników na każdym z dystansów. Cały czas trwają zapisy, można dołączyć online na tej stronie lub w dniu imprezy w Biurze Zawodów. Wpisowe wynosi obecnie 60 złotych.

To będzie bezpieczne bieganie

W celu zapewnienia maksymalnie możliwego bezpieczeństwa dla uczestników biegu, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, organizator zapowiedział wprowadzenie niezbędnych wymogów sanitarnych.

Uczestnicy biegów na 10 i 5km zostaną odseparowani od siebie w strefie startowej, a przekroczenie właściwej strefy równoznaczne będzie z wykluczeniem z zawodów. Separacja dotyczyć będzie także rozgrzewki. Z kolei obsługiwani w biurze zawodów uczestnicy będą zobowiązani do używania masek. Poza tym dla bezpieczeństwa zawodników zrezygnowano w tym roku z organizacji wspólnego poczęstunku oraz wydawania ciepłych posiłków regeneracyjnych.

Pierwsza edycja „Żyrardów w Biegu” odbyła się w 2014 roku. Organizatorem biegu jest Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów, które od wielu lat krzewi kulturę fizyczną oraz propaguje zdrowy styl życia nie tylko w Żyrardowie, ale w całej centralnej Polsce, a szczególnie na Mazowszu – głównie poprzez organizację cyklu wyścigów kolarskich ŻTC BIKE RACE.

red