UltraJanosik szykuje się do startu

Już 29 sierpnia na trasę Tour de Zbój powróci cyklu biegów stworzonych przez biegaczy dla biegaczy. Śladem ubiegłych lat zawodnicy spotykają się w ostatni weekend wakacji w Niedzicy, na starcie V letniej edycji UltraJanosika. W tym roku biegacze zmierzą się na siedmiu dystansach poprowadzonych przez najbardziej malownicze szlaki Pienin Spiskich, Tatr Bielskich oraz Jeziora Czorsztyńskiego.

Do wyboru szybka „Ledwo Dycha” dla bardziej wytrwałych, lecz lubiących twardo stąpać po ziemi „Janosik półmaraton” lub z widokiem na Gorce i Babią Górę 23 km „Wartko Maryna”. Jeszcze nie ultra, ale już porządniejszy wycisk  to 35 km „Zbójnicka Śleboda”, a dalej to już konkret. Trochę więcej niż maraton czyli 55 km „Spiskiej Pętli” – w sam raz  na debiut w świecie ultra.

Na oswojonych z dłuższymi dystansami czeka „Pomsta Janosika”  80 km wprowadzenie, a zarazem przygotowanie do koronnej konkurencji 110 „Legendy Janosika”.

UltraJanosik to impreza biegowa, której sekret, a zarazem potencjał ukryty jest po prostu w pięknie gór. Urokliwie krajobrazy, wymagająca trasa, ale i bardzo przystępne limity czasów  powodują, że jest to z jednej strony wymarzone miejsce na debiut dla tych wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, nie tylko na dystansach ultra. Z drugiej zaś przyciąga biegaczy szukających wyzwań i ostrej rywalizacji w górskim wydaniu.

Tegoroczna edycja UltraJanosika wesprze również  budowę przedszkola w Dursztynie. Jednocześnie będzie to pierwsze przedszkole, które mogłoby być nowoczesną placówką wychowawczo-opiekuńczą prowadzaną zgodnie z dzisiejszymi wysokimi standardami oświaty i tym samym dającą szansę najmłodszym wychowankom na lepszy start w życie.

Tekst: Sylwia Wojtowicz-Sander
Fot. Jacek Deneka