Były polityk i mistrz w biegach górskich wbiegną na Śnieżkę z niepełnosprawnym Leszkiem

Już jutro szansę zdobycia Śnieżki otrzyma 20-letni Leszek, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Będzie to pierwsze w Polsce wejście na szczyt przy pomocy specjalistycznego wózka. Wydarzenie zainauguruje działalność Fundacji W Góry Serca założonej m.in. przez byłego polityka i jednego z najlepszych biegaczy górskich na świecie. 

Wózek „Joëlette” umożliwia osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się po wymagającym górskim terenie. Do jego prawidłowej obsługi potrzebne są przynajmniej dwie osoby, ale podopiecznemu fundacji towarzyszyć będzie cała grupa wolontariuszy.

Znajdą się wśród nich także fundatorzy, czyli Adam Hofman, Marcin Świerc i Maciej Przetakiewicz. Wspólnie z Leszkiem pokonają trasę wiodącą z Karpacza przez Strzechę Akademicką, Dom Śląski i Drogę Jubileuszową na sam szczyt Śnieżki. W obie strony dystans wyniesie 20 kilometrów.

Start biegu zaplanowano na godzinę 10:00 przy kościele Wang w Karpaczu. Uczestnicy planują, że na szczycie zameldują około godziny 13:30.

– To dla mnie nowe, górskie doświadczenie. Pokonałem wiele szlaków, w różnych pasmach górskich, ale od dawna marzyłem, aby połączyć rozwój pasji z niesieniem pomocy osobom niepełnosprawnym. Chciałbym pokazać im to, co dotychczas wydawało się poza ich zasięgiem. Cieszę się, że będę mógł sprawić, aby mogli poczuć to samo co ja, gdy staję na szczycie – mówi Marcin Świerc, złoty medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich na długim dystansie i zwycięzca prestiżowego biegu TDS w ramach festiwalu UTMB z 2018 roku.

Leszek cierpi na czterokończynowe spastyczne porażenie, które całkowicie uzależnia go od pomocy bliskich. Pomimo wielu trudności dnia codziennego, 20-latek epatuje niesamowitą pogodą ducha, zarażając nią wszystkich dookoła. Teraz będzie miał szansę czuć tą samą radość z obcowania z naturą i pięknym krajobrazem, co inni fani górskich wędrówek.

– Celem naszych działań jest wyeliminowanie przeszkód dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, by wspólnie z nimi kruszyć bariery na krętych górskich drogach i razem zdobywać szczyty. Chcemy, by poprzez nasze działanie osoby niepełnosprawne miały taką samą możliwość kontaktu z naturą, spełniania marzeń, jak każdy „górmaniak” – mówi Gniewomir Knapski, Prezes Fundacji.

Dzięki działaniom Fundacji W Góry Serca, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zyskają szanse osiągnięcia górskich szczytów i podziwiania wspaniałych krajobrazów, które dała nam natura.

– Cały czas potrzebujemy wsparcia, by móc organizować kolejne górskie wyprawy. Zachęcam do przekazywania dobrowolnych datków za pomocą formularza dostępnego na stronie www.fundacjawgoryserca.pl. Pomóż nam spełnić najpiękniejsze marzenia naszych podopiecznych – dodaje Gniewomir Knapski.

Źródło: Fundacja W Góry Serca