Gdynia 2020: kto rozbije bank? Na najlepszych czekają wysokie nagrody

Już w sobotę, 17 października w Gdyni najlepsi biegacze długodystansowi rywalizować będą o medale Mistrzostw Świata w półmaratonie. Walka toczyć się będzie nie tylko o mistrzowskie krążki, ale i duże pieniądze. Pula nagród ufundowanych przez World Athletics wynosi prawie 200 tysięcy dolarów!

Do Gdyni przyjedzie w sobotę blisko 300 biegaczy z 62 państw. Rywalizować będą na trasie wytyczonej na 4 pętlach o długości ponad 5km każda. Bieg ruszy ze Skweru Kościuszki o godzinie 11:00. Jako pierwsze wystartują kobiety, a o 12:30 walkę o medale rozpoczną mężczyźni. Finisz obu serii zaplanowano w tym samym miejscu, czyli na Plaży Miejskiej w Gdyni.

Ile za zwycięstwo?

Najwięcej, bo aż po 30 tysięcy dolarów (około 113 tysięcy złotych) zainkasują zwycięzcy imprezy. Drugie miejsce zostało wycenione na kwotę o połowę mniejszą, a za zajęcie najniższego stopnia podium zawodnicy i zawodniczki otrzymają po 10 tysięcy dolarów (około 38 tysięcy złotych).

Trzy kolejne miejsca też są premiowane nagrodami pieniężnymi – odpowiednio 7, 5 i 3 tysiące dolarów. Łączna pula nagród indywidualnych w klasyfikacji kobiet i mężczyzn wynosi aż 140 tysięcy dolarów (około 530 tysięcy złotych).

Dodatkowe premie zostaną przyznane dla najlepszych sześciu reprezentacji w ramach kategorii drużynowej. Zdobywcy złotych medali otrzymają do podziału 15 tysięcy dolarów, srebrnych 12 tysięcy dolarów, a brązowych 9 tysięcy dolarów.

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki przygotowała również specjalne nagrody dla zawodników, którzy w Gdyni pobiją rekordy świata (58.01 – mężczyźni, 1:05:34 – kobiety). W takim układzie konto zwycięzców powiększy się o 50 tysięcy dolarów.

Gwiazdy na start!

Sobotnie zawody w Gdyni będą pierwszą mistrzowską imprezą World Athletics w tym roku. Start w półmaratonie już zapowiedziało wielu bardzo mocnych zawodników takich jak np. Ugandyjczyk Joshua Cheptegei, który 7 października złamał rekord świata na 10 000m (26:11.00). Silne ekipy tradycyjnie wystawiają reprezentacje Kenii i Etiopii, ich przedstawiciele mają na koncie najwiecej zwycięstw w dotychczasowych edycjach imprez.

Na gdyńskich ulicach zobaczymy mocnych Europejczyków – m.in. Belga Koena Naerta, aktualnego mistrza Europy na dystansie maratonu.

W Gdyni pobiegnie także mistrzyni świata na 1500 i 10000m Holenderka Sifan Hassan, która w minioną sobotę jako pierwsza Europejka pokonała 10 000m w czasie poniżej 30 minut. W stawce zawodów znajdują się również  dwie rekordzistki świata w półmaratonie i aktualną obrończynię mistrzowskiego tytułu na tym dystansie.

W polskiej kadrze na Mistrzostwa Świata w Gdyni są: Katarzyna Jankowska, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach, Izabela Paszkiewicz, Krystian Zalewski, Adam Głogowski, Damian Kabat i Adam Nowicki.

COVID-19 storpedował bieg masowy

Początkowo mistrzostwa świata w półmaratonie miały się odbyć 29 marca, ale ze względu na pandemię COVID-19, rywalizacja musiała zostać przeniesiona na 17 października.

Koronawirus uniemożliwił organizację biegu masowego, w którym wystartować miało prawie 27 tysięcy uczestników. Organizatorzy zachęcają do udziału w wirtualnym wydarzeniu AllYouNeedIsRunning.com

red