Gwiazdy światowego biegania obierają kurs na Gdynię. Dla kogo Mistrzostwo Świata?

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki ogłosiła wczoraj część nazwisk zawodników, którzy szykują się do startu na Mistrzostwach Świata półmaratonie. Zanosi się na to, że 17 października na ulicach Gdyni zobaczymy całą plejadę gwiazd biegów. Wśród nich m.in. wielokrotnego rekordzistę świata Ugandyjczyka Joshuę Cheptegei, mistrzynię świata na 1500 i 10000m Holenderkę Sifan Hassan, a także dwie rekordzistki świata w półmaratonie i aktualną obrończynię mistrzowskiego tytułu na tym dystansie.

Na papierze elita wygląda bardzo okazale. Aż 15 mężczyzn w stawce legitymuje się najlepszymi wynikami poniżej 60 minut, a rezultaty osiągane przez kolejnych 14 oscylują w granicach 61 minut.

W stawce kobiet 10 najlepszych zawodniczek biegało już półmaraton w czasie 1:06:30 lub szybciej, a 21 kolejnych kobiet posiada rekordy życiowe poniżej 69 minut. Wśród uczestników znajdą się rekordziści Afryki, Europy i Azji w półmaratonie.

Walka o mistrzowskie tytuły rozegra się na trasie złożonej z czterech pętli. Start zawodników nastąpi ze Skweru Kościuszki, czyli z punktu położonego praktycznie na poziomie morza. Tuż potem zawodnicy ruszą w kierunku miasta, gdzie czekać będzie na nich m.in. mocny podbieg na ulicy Świętojańskiej. Bardzo widowiskowy będzie finisz biegu poprowadzony Bulwarem Nadmorskim w kierunku plaży, gdzie zlokalizowana będzie meta półmaratonu.

Duże zainteresowanie mistrzostwami

Jak na razie nie znamy pełnej listy startowej. Światowa federacja deklaruje, że poznamy ją na około tydzień przed biegiem. World Athletics zdecydowała się podać wczoraj tylko kilka nazwisk wraz z informacją, że do udziału w zawodach dopuszczono 157 zawodników i 127 zawodniczek z 62 krajów świata.

Federacja liczy się z tym, że jeszcze przed samymi mistrzostwami z różnych powodów ze startu może wycofać się część uczestników. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że w Gdyni wystartuje podobna liczba biegaczy jak w poprzednich edycjach czempionatu. Zwykle grupa zawodników elity obejmowała od 150 do 250 osób.

Jak informowaliśmy wcześniej, w Gdyni zadebiutować ma Joshua Cheptegei, który zdecydowanie jest na fali. W tym roku bije rekord za rekordem. Zaczął w lutym od ustanowienia najlepszego na świecie czasu na 5km, a w sierpniu dołożył takie samo osiągnięcie na dystansie 5000m. Za nieco ponad tydzień 24-latek spróbuje sięgnąć po kolejny rekord świata, tym razem na dystansie 10000m.

Warto przy okazji podkreślić, że Ugandyjczyk w grudniu ubiegłego roku  pobiegł 26:38 na 10km i tym samym wdrapał się na szczyt w światowej tabeli wyników, ale na początku 2020 roku jeszcze lepszy rezultat wykręcił Kenijczyk Rhonex Kipruto – 26:24!

Cheptegei na trasie będzie próbował wyprzedzić jego kolega z drużyny Jacob Kiplimo, światowy lider na dystansie 3000 m. Na czele kenijskiej kadry stoi natomiast Bedan Karoki, srebrny medalista świata w półmaratonie w 2016 roku i przełajach przełajowych w 2015 roku. Mocnego lidera będzie mieć również ekipa Erytrei w osobie Ghirmaya Ghebreslassie, mistrza świata w maratonie z 2015 roku.

Najlepszym zagrozić powinien być w stanie również rekordzista Azji Abraham Cheroben z Bahrajnu, rekordzista Europy Julien Wanders ze Szwajcarii a także mistrz Starego Kontynentu w maratonie Koen Naert z Belgii.

Sifan Hassan

Hassan kontra reszta świata

Wśród kobiet pasjonująco zapowiada się pojedynek mistrzyni świata na 1500 mi 10 000 m Holenderki Sifan Hassan z niezwykle silnymi zawodniczkami z Afryki.

Na ulicach Gdyni będziemy mogli oglądać m.in. rekordzistki świata w biegu mieszanym i w biegu kobiet na dystansie 21,097km, którymi są odpowiednio Ababel Yeshaneh z Etiopii i Peres Jepchirchir z Kenii. Ta druga zawodniczka zna już smak złotego medalu mistrzostw świata w półmaratonie. Krążek w takim kolorze przywiozła z imprezy w tej randze w 2016 roku.

Z całą pewnością na walkę nastawia się Kenijka Netsanet Gudeta, obrończyni mistrzowskiego tytułu z ostatnich Mistrzostw Świata z 2018 roku w Walencji.

Polska wystawi w Gdyni ośmioosobową drużynę pań oraz panów. W ekipie biało-czerwonych nie zabraknie złotych medalistów mistrzostw Polski w półmaratonie, czyli Angeliki Mach oraz Adama Nowickiego. Wystartują także złoci medaliści niedawnych mistrzostw kraju w biegu na 10 000 metrów – Katarzyna Jankowska oraz Krystian Zalewski.

Gdynia tylko dla elity

Mistrzostwa świata w półmaratonie odbędą się w Gdyni 17 października. To drugi termin imprezy, poprzedni przypadał na 29 marca.

Zapowiadała się największa impreza biegowa w historii Polski z ponad 27 tysiącami uczestników, ale ostatecznie bieg masowy został odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

World Athletics, red