Kobiety znów pobiegną, aby zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych

Fundacja w Biegu już po raz 6. organizuje Bieg Kobiet – Zawsze Pier(w)si, aby zachęcać do badań profilaktycznych. Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczne wydarzenie będzie miało formułę wirtualną. – Co roku w Polsce z powodu raka piersi umiera blisko 6 tysięcy kobiet. Niestety liczba ta jest tak wysoka przede wszystkim z powodu zaniedbania badań – podkreślają organizatorzy. 

Bieg z misją

Biegacze walczą na rozmaitych dystansach od kilometrowych zmagań na bieżni po ultra na górskich szklakach. Bieg Kobiet – Zawsze Pier(w)si to w pewnym sensie też walka – walka o życie. W Polsce każdego roku wykrywa się nawet 19 tysięcy przypadków zachorowania na raka piersi.

– Świadomość profilaktyki nadal jest bardzo niska. Kobiety wciąż nie poddają się regularnym badaniom USG, nie pamiętają też i nie potrafią wykonywać samobadania. Liczby pokazują jak wiele mamy jeszcze do zrobienia. Poprzez nasz bieg chcemy mówić, że to sprawa kluczowa nie tylko dla zdrowia, ale mocno podkreślamy, że na szali jest życie kobiet – mówi Marzena Michalec, organizatorka biegu i założycielka Fundacji w Biegu.

Badanie przeprowadzone w 2019 roku prognozujące ilość zgonów z powodu raka piersi w Europie, jedynie Polskę, spośród badanych sześciu największych krajów europejskich (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Polska) wskazało jako kraj, w którym liczba śmiertelnych przypadków wzrośnie. W pozostałych krajach prognozowano spadek o 5-13%.

Aby Pol(s)ka była przebadana!

W myśl idei „Zawsze pierwsi przed rakiem piersi” Bieg Kobiet wystartuje już po raz szósty. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 10 tysięcy kobiet, a bieg odbył się w 8 miastach. Tegoroczna jesienna odsłona pod hasłem „Dbam o siebie” ma formę biegu wirtualnego. Można więc pobiec w dowolnym miejscu i o dowolnej porze w dniach 10 i 11 października. Do pokonania jest dystans 5 kilometrów, do którego zaproszone są zarówno szybkie biegaczki ścigające się na czas, jak i maszerujące uczestniczki.

– Bez względu na wynik i formę – profilaktyka raka piersi to nasza wspólna sprawa i to przede wszystkim my same musimy o siebie zadbać. Żyjemy w kulturze stresu, pośpiechu, przepracowania i kultu wyglądu, w której my, kobiety nierzadko swoje zdrowie stawiamy na ostatnim miejscu. Jako partner biegu chcemy mocno podkreślić, że prawdziwa troska o siebie to dbanie o zdrowie – mówi Ewa Łusiak, Brand Manager marki Kneipp, która jest inicjatorem kampanii społeczno-edukacyjnej „Naturalnie Szczęśliwe”.

Do biegu, kobiety – start!

Jak dotąd w ramach Biegu Kobiet – Zawsze pier(w)si pokonano już tysiące kilometrów niestety, jak pokazują statystyki, przed nami nadal długa droga do rzeczywistości świadomych profilaktyki Polek.

– Dołącz do inicjatywy i wspólnie powiedzmy głośno o konieczności badania się! Ta jesienna edycja biegu dedykowana jest zmarłej w ostatnich dniach Boskiej Kasi, naszej cudownej ambasadorce, która mimo choroby zarażała pozytywną energią i powtarzała nam, by kochać siebie i przede wszystkim dbać o siebie – mówi Marzena Michalec. Rak piersi wcześnie wykryty to nie wyrok. Twój bieg może uratować komuś życie – zachęć do badania przyjaciółkę, siostrę, mamę czy babcię. Zapisz się na bieg, weź udział w akcji i daj przykład.

W pakiecie startowym uczestniczki znajdą koszulkę, kosmetyki naturalne marki Kneipp i wyjątkowy medal.

Zapisy na bieg dostępne są na tej stronie internetowej.

Źródło: Fundacja w Biegu