Krystian Zalewski: W Gdyni chcę pobiec w granicach rekordu życiowego, a nawet sporo szybciej

17 października na gdyńskiej plaży poznamy mistrzów świata na dystansie półmaratonu. Liderem polskiej kadry jest Krystian Zalewski, który może pochwalić się najlepszym w naszej ekipie rekordem życiowym 1:02:34. Co ciekawe, zawodnik UKS Barnim Goleniów wynik ten uzyskał przed rokiem właśnie w Gdyni.

Po raz pierwszy w historii tak prestiżowa rywalizacja zostanie przeprowadzona w Polsce. Tak jak większość naszych kadrowiczów, do startu w mistrzostwach Krystian Zalewski przygotowuje się na obozie w Wałczu.

– W trakcie zgrupowania w Wałczu mam plan wybiegać sporo kilometrów, ponad 200 km w tygodniu. Nastawiam się na mocne tempo, trzeba będzie pobiec w granicach rekordu życiowego, a nawet sporo szybciej, żeby w Gdyni pokazać się z dobrej strony – mówi Krystian Zalewski.

Mistrz z marszu

Jednym ze sprawdzianów formy przed startem w Gdyni były mistrzostwa Polski na 10 000 m. Krystian Zalewski obronił złoty medal wywalczony przed rokiem i ponownie mógł cieszyć się z tytułu mistrzowskiego na tym dystansie. Wygrał z czasem 28:59.88.

– Forma dopiero przyjdzie. Start na mistrzostwach Polski na 10 000 m był z marszu, w pełnym treningu, nie szykowaliśmy się docelowo na te zawody. Celem jest maraton, a to był start pośredni, żeby zobaczyć dyspozycję. Wypadł bardzo dobrze i jesteśmy zadowoleni, ale jeśli chce się dobrze zaprezentować w półmaratonie, to trzeba być szybkim na dwa razy dłuższym dystansie. Najważniejsze, że wróciło zdrowie, dwa tygodnie byłem wyłączony z treningu. Forma cały czas rośnie – stwierdził mistrz Polski na 10 000 m.

Szczęśliwa Gdynia

Biegacz UKS Barnim Goleniów miał już okazję startować w czterech seniorskich imprezach podobnej rangi w konkurencji 3000 m z przeszkodami oraz trzykrotnie reprezentował Polskę podczas mistrzostw świata w biegach przełajowych. Po raz pierwszy weźmie jednak udział w mistrzostwach świata w półmaratonie. Gdynia, gdzie odbędzie się rywalizacja jest dla Krystiana Zalewskiego szczęśliwym miejscem.

– Rok temu w Gdyni, w debiucie w półmaratonie, udało mi się ustanowić rekord życiowy. Co prawda wiem już, że podczas mistrzostw świata trasa będzie nieco inna ze względu na panującą pandemię, ale dobrze wspominam swój start w tym mieście. Mam nadzieje, że również w tym roku wyjadę zadowolony – przyznaje Krystian Zalewski.

W składzie na World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 poza Krystianem Zalewskim znaleźli się: Katarzyna Jankowska, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach, Izabela Paszkiewicz, Adam Głogowski, Damian Kabat oraz Adam Nowicki.

Początkowo mistrzostwa świata w półmaratonie miały się odbyć 29 marca, ale ze względu na pandemię COVID-19, rywalizacja musiała zostać przeniesiona na 17 października.

Źródło: Sport Evolution
fot. Sportografia.pl