8. PKO Białystok Półmaraton odwołany. „Najtrudniejsza decyzja w historii”

Zaplanowany na 8 listopada 2020 roku 8. PKO Białystok Półmaraton jednak się nie odbędzie. – Kierując się zasadą, że zdrowie naszych uczestników jest najważniejsze, byliśmy zmuszeni podjąć najtrudniejszą decyzję w całej historii Fundacji Białystok Biega. Przenosimy nasz półmaraton na maj 2021 roku – poinformowali organizatorzy.

W ciągu ostatnich tygodni organizatorzy walczyli o to, aby impreza mogła dojść do skutku. Warto w tym miejscu nadmienić, że białostocki półmaraton już raz był przekładany z 8 maja właśnie na 8 listopada.

–  W przeciągu trzech tygodni dwa razy atestowaliśmy dwie różne trasy, tylko po to, aby sprostać nowym wyzwaniom. Znaleźliśmy ogromną halę na biuro zawodów, opracowaliśmy zachowania w biurze, w strefie startu, na trasie i na mecie. Wszystko mamy gotowe. Mało tego, mamy wyprodukowane koszulki, medale, worki do pakietów, ponad 10 tysięcy butelek wody i wiele innych rzeczy. Mówiąc wprost, mamy wszystko co jest potrzebne do organizacji wydarzenia – wylicza Grzegorz Kuczyński,  prezes Fundacji Białystok Biega.

Rozwój pandemii koronawirusa jednak zmusił organizatorów do weryfikacji planów. Po konsultacjach z pogotowiem, policją i wojskiem poinformowali, że tegoroczna edycja zawodów nie odbędzie się.

– Walczyliśmy do końca. Teraz jedynym możliwym do zaakceptowania rozwiązaniem jest przełożenie wydarzenia na maj. Przekładamy go po raz drugi, tym bardziej to boli. Wierzymy, że już nic nie stanie na przeszkodzie i w 2021 roku spotkamy się na starcie – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

W maju zamiast stacjonarnej edycji biegu odbył się PKO Wirtualny Białystok Półmaraton, w którym udział wzięło ponad 3 tysiące uczestników. Wystarczyło zarejestrować się na stronie, a następnie pokonać dystans 21 km i 100 m – jednorazowo bądź na raty, rozkładając go na trzy dni. Wirtualna rywalizacja trwała od 8 do 24 maja.

W związku z odwołaniem biegu stacjonarnego wirtualna forma zmagań udostępniona zostanie również jesienią. To jedna z czterech opcji zaproponowanych przez organizatorów.  Pozostałe zakładają przeniesienie pakietu na maj 2021, zwrot wpisowego oraz przekazanie opłaty startowej na cele statutowe Fundacji Białystok Biega.

 red