IRONMAN rozwija skrzydła. Warszawa i Gdynia z nowymi imprezami

Organizatorzy IRONMAN ogłosili dzisiaj, że Polska w sezonie 2021 gościć będzie dwa nowe wyścigi w ramach tego najbardziej prestiżowego cyklu zawodów triathlonowych na świecie. Zupełną nowością będzie pierwszy pełnodystansowy IRONMAN Gdynia, który dołączy do Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Warszawa będzie trzecią europejską stolicą z eventem IRONMAN.

Pierwsze oznaki wysokich ambicji organizatorów było widać od samego początku. Inauguracyjny IRONMAN 70.3 Gdynia w 2015 roku rozpoczął się od mocnego uderzenia – niskiego przelotu specjalnie obrandowanego samolotu PLL LOT tuż nad trasą pływacką, którą chwilę później popłynęli triathloniści.

Stolica triathlonu

Teraz, kilka lat po tym spektakularnym debiucie na międzynarodowej scenie triathlonowej, przyszedł czas na ogłoszenie kolejnych kroków w rozwoju cyklu IRONMAN na polskim rynku. Sezon 2021 rozpocznie się 6 czerwca od nowej imprezy IRONMAN 70.3 Warsaw oraz dobrze znanej już fanom triathlonu 5150 Triathlon Series Warsaw.

Warszawa będzie trzecią europejską stolicą – po Kopenhadze i Tallinie – która będzie gościć zawody IRONMAN w 2021 roku.

Podobnie jak 5150 Triathlon Series Warsaw, nowy wyścig rozpocznie się od pływania w Zalewie Zegrzyńskim, skąd zawodnicy – szybką i płaską trasą rowerową – udadzą się do Warszawy. Etap biegowy rozegrany zostanie w historycznym centrum miasta, obfitującym w zabytki i popularne turystycznie miejsca zlokalizowane przy trasie.

– Zawody 5150 Triathlon Series Warsaw gościły w Warszawie już 4 razy i przyciągnęły blisko 6 tysięcy śmiałków. Warszawiacy od dawna udowadniają, że rywalizację sportową mają we krwi. W ostatnich latach, w naszym mieście odbyło się wiele imprez sportowych, w których mieszkańcy brali liczny udział. Dołączenie do serii zawodów IRONMAN 70.3 było więc tylko kwestią czasu. Cieszymy się, że w przyszłym roku warszawianki i warszawiacy będą mieli okazję zmierzenia się z kolejnym sportowym wyzwaniem – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m. st. Warszawy.

To musiała być Gdynia

Z kolei 8 sierpnia w Gdyni odbędzie się pierwszy historyczny polski IRONMAN na pełnym dystansie, a także Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Uczestnicy będą mieli do pokonania 3,8 km pływania w Zatoce Gdańskiej, 180 km wymagającej trasy kolarskiej po Kaszubach i 42,2 km biegu po ulicach i Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

– Jeśli jakieś miasto miało być gospodarzem zawodów IRONMAN na pełnym dystansie w Polsce, to wybór dla nas był oczywisty. To musiała być Gdynia – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów. – Gdynia już od ośmiu lat gości gwiazdy światowego triathlonu. Przez ten czas w zawodach wzięło też udział kilkanaście tysięcy amatorów z całego świata, którzy doceniają wyjątkową atmosferę, jaką tworzy miasto Gdynia i lokalna społeczność – dodaje.

– Gdynia kocha triathlon – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Sześć lat temu ogłaszaliśmy, że będziemy gospodarzem pierwszych w Polsce zawodów IRONMAN 70.3. Przez ten czas utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to była dobra decyzja. W 2021 roku dołączamy do królewskiego dystansu. Jestem zaszczycony i głęboko przekonany, że to kolejny, milowy krok nie tylko dla imprezy w Gdyni, ale także dla rozwoju tej dyscypliny w Polsce – komentuje.

Rejestracja do wszystkich przyszłorocznych imprez spod szyldu IRONMAN w Polsce zostanie uruchomiona 2 grudnia 2020 roku.

Podczas IRONMAN Gdynia 2021 dostępnych będzie 30 slotów na legendarne IRONMAN World Championship na Hawajach (edycja 2021). IRONMAN 70.3 Warsaw zaoferuje aż 40 przepustek na 2021 Intermountain Healthcare IRONMAN 70.3 World Championship, które zostaną rozegrane w dniach 17-18 września 2021 w St. George, w stanie Utah.

mat. pras.