PZU Cracovia Maraton jednak tylko wirtualny

Organizatorzy PZU Cracovia Maraton poinformowali dzisiaj, że przenoszą zaplanowany na najbliższą niedzielę, 8 listopada bieg stacjonarny na dystansie maratońskim oraz sztafetę do świata wirtualnego. Jako powód podali wprowadzenie przez rząd kolejnych obostrzeń w walce z pandemią oraz wzrost liczby zakażeń wirusem COVID-19.

Biegowa impreza w Krakowie tradycyjnie odbywa się w kwietniu. Tegoroczną edycję, podobnie jak inne zawody storpedował koronawirus, a organizatorzy przesunęli wydarzenie na 8 listopada. Zaproponowali sztafety maratońskie oraz maraton w bardzo okrojonej formule – z maksymalnie 250 uczestnikami, na trasie poprowadzonej na pętlach wokół krakowskich Błoń. Tej wyjątkowej edycji PZU Cracovia Maraton nadali hasło to-ge(t)-ther(e).

Jednak w wersji wirtualnej

Dzisiaj już wiadomo, że bieg stacjonarny zostanie połączony z uruchomionym wcześniej wydarzeniem wirtualnym.

Podjęta decyzja jest niezwykle trudna. Włączając bieg tradycyjny do projektu PZU Cracovia Maraton to-ge(t)-ther(e) do końca wierzyliśmy, że będziemy mogli, choć z częścią z Was, spotkać się na żywo, pierwszy raz w tym roku. Marzenia o wspólnym przeżywaniu emocji w Krakowie musimy kolejny raz odłożyć na później – napisali organizatorzy w specjalnym oświadczeniu.

Cracovia Maraton

Osoby, które zostały zakwalifikowane na listę startową biegu tradycyjnego mogą przyłączyć się do wirtualnego maratonu.

Zachęcamy Was do symbolicznego przebiegnięcia 42 km i 195 m w pierwotnie ustalonym terminie – 8 listopada 2020 roku. Możecie zrobić to w dowolnej lokalizacji, przez całą niedzielę. Ważne jednak, abyście zmieścili się w regulaminowym limicie czasu – 4,5 godziny od rozpoczęcia biegu – podkreślają organizatorzy.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zapowiada, że dla tych zawodników powstanie odrębna klasyfikacja, a sześć najlepszych zawodniczek i sześciu najlepszych zawodników otrzyma nagrody rzeczowe. Do wszystkich uczestników biegu tradycyjnego, którzy ukończą maraton w wyznaczonym terminie trafią pamiątkowe medale PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e).

Razem dla dzieci

Warto podkreślić, że decyzją organizatora, Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie kwota zebrana z opłat startowych biegu tradycyjnego, opłat za pakiety startowe premium biegu wirtualnego oraz środki pozyskane od sponsorów zostaną przekazane na rzecz Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

– Walczymy o coś nieporównywalnie istotniejszego niż tylko osobiste ambicje, charytatywnie można pobiec na więcej niż 100%. Dbajmy o siebie nawzajem, zwłaszcza w tak trudnych czasach – zachęcają organizatorzy.

Trwa bieg wirtualny

Od 19 października trwają wirtualne zmagania, do których przyłączyło się już blisko 950 zawodników z Polski i zagranicy. Uczestnicy mają do wyboru różne dystanse: 5 km, 10 km, 13 km, 21,097 km i 42,195 km. Wydarzenie realizowane jest za pośrednictwem aplikacji PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e). Dzięki temu, wszyscy pełnoletni chętni, bez względu na lokalizację, mogą wziąć udział w wyzwaniu.

Źródło: ZIS