W sobotę walka o medale w przełajach. Lewandowski wśród faworytów do złotego medalu

Już w najbliższą sobotę na terenach wypoczynkowych Miłosna w Kwidzynie odbędą się 92. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Największą gwiazdą imprezy będzie Marcin Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów.

Kobiety o medale walczyć będą na trasach o długości 4 i 6 km. Na liście startowej nie brakuje mocnych zawodniczek. Na krótszym dystansie pobiegnie m.in. Paulina Kaczyńska, Monika Andrzejczak i Sylwia Indeka, a na dłuższym Aleksandra Lisowska (mistrzyni kraju na 10km), Katarzyna Jankowska, Anna Bańkowska i Aleksandra Brzezińska.

Z kolei wśród mężczyzn na dystansie 4km zobaczymy m.in. Arkadiusza Gardzielewskiego, który będzie bronił tytułu mistrzowskiego wywalczonego przed rokiem w Olszynie. Do walki o złoty krążek stanie także Mateusz Demczyszak, który w karierze już pięć razy wygrywał przełajowe mistrzostwa. Pierwsze w 2010 roku, a kolejne w 2012, 2014, 2016 i 2018. Największym faworytem biegu wydaje się jednak Marcin Lewandowski.

– Start w Kwidzynie będzie dla mnie ważnym sprawdzianem jak przebiegły dotychczasowe przygotowania do startów halowych, których kulminacją będzie walka w Toruniu o obronę tytułu mistrza Europy – powiedział Marcin Lewandowski cytowany w komunikacie na stronie pzla.pl

Ostatni raz rekordzista Polski na 1 milę uczestniczył w przełajowych mistrzostwach seniorów w 2016 roku. Z wynikiem 12:05 zajął wówczas drugie miejsce tuż za plecami Mateusza Demczyszaka.

Listę startową uczestników biegu na dłuższym 8km dystansie otwiera Tomasz Grycko, który wygrał cztery ostatnie edycje mistrzostw. Będzie też drugi przed rokiem Emil Dobrowolski, a także świeżo upieczony wicemistrz Polski na 10km – Kamil Jastrzębski.

W Kwidzynie rywalizować ma łącznie 578 zawodników kategoriach seniorów oraz U18, U20 i U23. Początek zawodów na terenach wypoczynkowych Miłosna w Kwidzynie w sobotę o 10:00. O godzinie 13:00 odbędzie się bieg kobiet na dystansie 4km, a o 13:50 wystartują zawodniczki na trasie 6km. Mężczyźni będą biegać o godzinie 13:25 (4km) i 14:25 (8km).

red

Fot. Paweł Skraba, Grzegorz Świątnicki