W Zabrzu znów będą biegać 48 godzin na bieżni mechanicznej. Padną rekordy?

Już w najbliższy piątek, 6 listopada 2020 roku w klubie Reshape w Zabrzu odbędzie się II International World Cup w biegu 48-godzinnym na bieżni mechanicznej. Na liście startowej zawodów znajduje się wielu utytułowanych zawodników w biegach ultra z Polski i z zagranicy, w tym tryumfatorzy sprzed roku – Paweł Żuk i Hanna Nejfeld.

Do drugiej edycji imprezy przyjęto rekordową ilość zgłoszeń. Kolegium biegu musiało dokonać selekcji i spośród ponad 100 kandydatów wyłoniono 25 zawodników z 7 krajów.

Doborowa obsada

Chęć startu w Zabrzu wyrazili tacy utytułowani zawodnicy jak  Stephane Ruel, Wicemistrz Europy w biegu 24-godzinnym z 2018 roku, Radek Brunner, wielokrotny Mistrz Czech w biegu 24-godzinnym, który cztery razy stawał na podium kultowego biegu Spartathlon. Poza tym wśród faworytów imprezy organizatorzy wymieniają również Christiana Mauduita legitymującego się drugim w historii najlepszym wynikiem w biegu 48-godzinnym na bieżni mechanicznej (395,100km), a także Vito Intiniego byłego rekordzistę świata w biegach na dystansie 12 i 24-godzinnym na bieżni.

Emocjonująco zapowiada się również rywalizacja kobiet. Na starcie stanie m.in. Mara Guler,  rekordzistka Rumunii w biegach ultra na dystansach: 6h, 12h, 24h, 6-dób, 1000 km i 1000 mil, a także Hanna Nejfeld, zwyciężczyni pierwszej edycji biegu wśród pań i rekordzistka Polski na dystansie 48h na bieżni mechanicznej.

W Zabrzu wystąpi również najbardziej utytułowana polska ultramaratonka Patrycja Bereznowska, której osiągnięcia można wyliczać bez końca. Zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji morderczego biegu Badwater 135 podejmie próbę pobicia rekordu świata kobiet w biegu 48-godzinnym na bieżni mechanicznej, który obecnie wynosi 322,930km.

Padnie rekord świata?

Swoistą wisienką na torcie tej imprezy ma być próba ustanowienia rekordu Polski i jednocześnie atak na rekord świata w biegu 6-dobowym na bieżni mechanicznej. Podejmie się tego nie kto inny, jak nasz reprezentant w naprawdę mega długim bieganiu – Paweł Żuk. Do pokonania będzie miał wynik ustanowiony przez Francuza, Pierra-Michaela Micaletti, w 2012 roku, który wybiegał wtedy 822,310km.

Mając na względzie ciężką sytuację na świecie związaną z Covid-19 organizatorzy liczą się z możliwością ograniczenia zmagań biegaczy tylko do krajowego podwórka, przesuwając jednocześnie termin zmagań rywalizacji międzynarodowej na przyszły rok.

Początek zmagań zaplanowano na piątek, 6 listopada 2020 roku na godzinę 12:00.

Źródło: Organizatorzy
fot. facebook.com/ReShapeZabrze