Maraton w Olesnie już jutro. Gdzie oglądać bieg?

W niedzielę, 6 grudnia w Olesnie odbędą się 90. PZLA Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Maratonie oraz 40. PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet w Maratonie. W zawodach wystąpi wielu czołowych polskich maratończyków walczących o przepustki na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie.

Olesno to małe, zaledwie 10-tysięczne miasteczko położone w województwie opolskim, dlatego nie dziwi fakt, że trasa niedzielnego maratonu jest dość kręta. Zawodnicy wystartują ze stadionu, a potem pięciokrotnie pokonają małą pętlę o długości nieco ponad 2,3 km oraz cztery razy dużą pętlę o długości niespełna 4,7 km. Finiszować będą na stadionie miejskim.

Z powodu pandemii koronawirusa impreza odbędzie się bez udziału kibiców. Bieg wystartuje o godzinie 11:00. Zawody będzie można śledzić w Internecie. Transmisja rozpocząć ma się o godzinie 10:50. Za pomiar czasu odpowiada Domtel Sport. Na tej stronie można znaleźć międzyczasy.

Kto pobiegnie w Olesnie?

Na liście startowej niedzielnego maratonu jest 17 kobiet i 95 mężczyzn. Z powodu pandemii COVID-19 w Olesnie wystartują tylko biegacze posiadający licencję Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie będzie maratonu masowego dla amatorów. Nie wystartują również zawodnicy zagraniczni.

Ton rywalizacji w Olesnie nadawać powinni biegacze, którzy przygotowywali się w grupie wojskowej pod kierunkiem Henryka Szosta.

Faworytkami biegu wśród kobiet są Aleksandra Lisowska (2:31:40), Anna Bańkowska (2:34:57) i broniąca tytułu sprzed roku Aleksandra Brzezińska (2:34:51). Bieg będzie prowadzony na wynik 2:29:30, czyli na olimpijskie minimum. Pacemakerem dla czołówki kobiet ma być Wojciech Kopeć, Jacek Wichowski i Daniel Żochowski.

Wśród mężczyzn w Olesnie zobaczymy m.in. Adama Nowickiego (2:13:28), Szymona Kulkę (2:14:35), Błażeja Brzezińskiego (2:11:27), Kamila Karbowiaka (2:17:17) i Tomasza Grycko (debiut). Celować będą w wynik 2:11:30. W jego osiągnięciu pomóc ma Damian Kabat i Przemysław Dąbrowski.

PZLA Mistrzostwa Polski w Maratonie w tym roku odbędą się w Olesnie, ponieważ zachodniopomorskie Dębno w ostatniej chwili zrezygnowało z organizacji biegu z powodu pandemii.

red