Aneta Lemiesz najszybsza na świecie na 400 metrów

55.44 – od soboty to nowy halowy rekord rekord świata w biegu na 400 metrów kobiet powyżej 40 lat. Jego autorką jest Aneta Lemiesz, doświadczona lekkoatletka, która w kategorii masters (powyżej 35 lat) odnosi wiele sukcesów z tytułami halowej mistrzyni świata włącznie. 

W sobotę podczas mityngu lekkoatletycznego w Toruniu Aneta Lemiesz pobiła rekord świata w biegu na 400 metrów kobiet powyżej 40 lat. Uzyskała wynik 55.44, o prawie pół sekundy lepszy niż dotychczasowy wynik otwierający światowe tabele.

Warto dodać, że rekord życiowy z kariery seniorskiej biegaczki z Warszawy na dystansie 400 metrów w hali wynosi 53.12. Taki wynik zanotowała na zawodach lekkoatletycznych w Spale w 2007 roku.

Dzisiaj rozmawiamy z Anetą Lemiesz o sobotnim sukcesie i o planach na dalszą część sezonu.

Gratuluję wspaniałego otwarcia sezonu! 

Sezon halowy rozpoczęłam 18 stycznia, dzień po swoich 40 urodzinach, od startów na 300m i 600m podczas zawodów w Toruniu. Na 300m pobiegłam rekord życiowy – 40.00, a następnie po 2 godzinach odpoczynku wystartowałam na 600m uzyskując bardzo dobry rezultat na poziomie 1:31.25. Uzyskane wyniki upewniły mnie, że mój Trener Kazimierz Tomczyk doskonale trafił z przygotowaniami do sezonu i jest lepiej niż myślałam. Uważam, że nie było łatwo, ponieważ sezon letni zakończyłam z kontuzją i bardzo późno weszłam w trening przygotowujący do startów na hali.

Kiedy pojawił się pomysł, aby zaatakować rekord świata?

Zbudowana pierwszym startem zgłosiłam się na 400m na zawody w Toruniu zaplanowane na minioną sobotę. W tygodniu znajomy podpowiedział, że halowy rekord świata na 400m w kategorii W40 wynosi 56.15 (od 2008 roku należał do Francuzki – Barbary Aknin – przyp. red), co dodatkowo mnie zmotywowało. Osiągnięty wcześniej czas na 300m wskazywał, że jestem w formie, żeby rozprawić się z tym rekordem. Po analizie list startowych wiedziałam, że będę biegać w gronie mocnych dziewczyn, co przyczyni się do pobicia wspomnianego rekordu. Wyszłam pewna siebie i zrealizowałam w 100% taktykę nakreśloną przez Trenera. Pobiegłam 55.44, co jest moim najmocniejszym otwarciem sezonu na 400m w karierze masterskiej. Jestem przeszczęśliwa, że mogę zapisać swoją kartę jako rekordzistka świata.

Jakie kolejne plany?

W przyszłym tygodniu 30 stycznia zamierzam jeszcze wystartować w Toruniu na 800m, ponieważ ma być silna krajowa obsada. Będzie to do Mistrzostw Polski Seniorów, prawdopodobnie ostatni start na moje konto. Kolejne będą się już wiązały z prowadzeniem biegów na najlepszych mityngach w Europie, czym zajmuję się od 2 lat.

Lubisz biegać jako pacemakerka?

Sprawia mi to ogromną satysfakcję, jednak równocześnie spoczywa na mnie duża odpowiedzialność. Od mojego prowadzenia uzależnione są wyniki wszystkich pozostałych dziewczyn w danym biegu. Dokładam swoją cegiełkę do tego, że np. Laura Muir biegnie najlepszy wynik na świecie, jak to było podczas zawodów w Berlinie w sierpniu zeszłego roku. Dodatkową nagrodą jest start przy pełnych trybunach, co miało miejsce na diamentowej lidze w Londynie – niesamowite przeżycie. Teraz niestety brakuje tej atmosfery.

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Dulnik

Aneta Lemiesz to doświadczona biegaczka z wieloma sukcesami na koncie.  Specjalizuje się w biegach na 400 i 800 metrów. W latach 90. błyszczała jako juniorka. W 1998 roku zajęła drugie miejsce w biegu na 400 metrów na Igrzyskach Młodzieży w Moskwie, a dwa lata póżniej w Santiago wywalczyła na tym dystansie tytuł wicemistrzyni świata. W 2001 roku w Amsterdamie na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy zajęła trzecie miejsce w biegu na dystansie 400m indywidualnie i drugie w sztafecie 4x400m.

Jako seniorka Aneta Lemiesz startowała zarówno na Mistrzostwach Świata jak i Europy indywidualnie i w sztafetach. W 2002 roku sięgnęła po halowe wicemistrzostwo Europy w sztafecie 4x400m. Po zakończeniu kariery seniorskiej z powodzeniem startuje na bieżni w kategorii masters, w której odnosi wielkie sukcesy. Należą do niej m.in. tytuły mistrzyni świata na dystansie 400 i 800m.

Na co dzień dzieli się biegową wiedzą i doświadczeniem z amatorami, którzy należą do Klubu Lemiesz Team.