Suwałki zorganizują 98. PZLA Mistrzostwa Polski

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował dzisiaj, że gospodarzem 98. PZLA Mistrzostw Polski będą Suwałki. Impreza odbędzie się latem 2022 roku, a w lecie tego roku stadion w tym mieście będzie areną zmagań zawodników w kategorii U23. 

Suwałki, które kilka lat temu zmodernizowały stadion lekkoatletyczny, konsekwentnie budują swoją markę miasta przyjaznego lekkoatletyce. Teraz, w dwóch kolejnych sezonach, ponownie zorganizują mistrzostwa Polski. W roku 2021 będą to zawody dla kategorii U23, a w kolejnym sezonie najważniejsza impreza z kalendarza PZLA, czyli mistrzostwa seniorów.

– Cieszę się, że w tych niełatwych czasach Suwałki zdecydowały się podjąć trud organizacji mistrzostw Polski seniorów. W ostatnich latach miasto sprawdziło się jako gospodarz imprez najwyższej rangi. Świadectwem szerokiego spojrzenia i perspektywicznego myślenia jest również fakt, że Suwałki już latem tego roku zorganizują, drugi raz w swojej historii, mistrzostwach Polski U23. To pokazuje duże zaangażowanie lokalnego środowiska i władz miejskich, które stawiają na lekkoatletykę – cieszy się prezes Henryk Olszewski, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Suwałki debiutują

Suwałki zadebiutują w roli gospodarza seniorskich mistrzostwa Polski. Jak podkreśla prezydent Czesław Renkiewicz organizacja takiego wydarzenia jest dla miasta dużym wyróżnieniem.

– Jest to dla nas wielki zaszczyt i nobilitacja. Po raz pierwszy impreza rangi Mistrzostw Polski seniorów zostanie zorganizowana w Suwałkach. Mamy już doświadczenie przy organizacji podobnych wydarzeń. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki byliśmy już gospodarzami Mistrzostw Polski U20, U23 oraz Mistrzostw Polski w Sztafetach i Wielobojach. Organizacja Mistrzostw Polski seniorów w 2022 będzie zwieńczeniem naszej dotychczasowej bardzo dobrej współpracy. Liczę na jej kontynuację w przyszłości – podkreśla prezydent Suwałk.

Zarząd PZLA zdecydował także, że mistrzostwa Polski U23 w sezonie 2022 zorganizuje Poznań. Przypomnijmy, że stadion na Golęcinie w tym roku będzie gospodarzem 97. PZLA Mistrzostw Polski. Impreza odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku.

Gdzie odbędą się imprezy mistrzowskie?

Władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przyznały także prawa do organizacji innych imprez. Halowe mistrzostwa Polski w sezonach 2021 i 2022 odbędą się w Arenie Toruń. Mistrzostwa Polski U16 pod koniec września odbędą się na malowniczym stadionie w Karpaczu, a gospodarzem finału drużynowych mistrzostw Polski będzie broniący tytułu najlepszego klubu rozgrywek AZS UMCS Lublin. Mistrzostwa kraju w biegach przełajowych odbędą się pod koniec listopada 2021 roku w Tomaszowie Lubelskim.

Mistrzostwa Polski U20 i U23 w biegu na 5000 metrów odbędą się w Piasecznie, a gospodarzami mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów zostały Goleniów (w roku 2021) oraz Pszczyna (w roku 2022). Zawody w biegu na 10 kilometrów mężczyzn odbędą się w Gdańsku.

Źródło: pzla.pl, fot. um.suwalki.pl