Czysta przyjemność biegania z „9” w tle. Wkrótce ruszą zapisy na bieg

We wtorek, 9 marca wystartują zapisy na pierwszą edycję biegu charytatywnego o nazwie „Biegam z czystą przyjemnością”. Celem wydarzenia jest edukacja amatorów o negatywnych skutkach brania dopingu oraz pomoc sportowcom po kontuzjach. 

Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 9999 metrów. Niekoniecznie biegiem, dopuszczalne będzie również spacerowanie czy uprawianie Nordic Walking. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły przejechać dystans na wózku inwalidzkim.

Na własnych ścieżkach lub trasie organizatora

Bieg rozgrywany będzie w formule hybrydowej. Oznacza to, że dystans będzie można pokonywać wirtualnie ze smartfonem lub zegarkiem GPS na własnych ścieżkach biegowych lub na trasach wytyczonych przez organizatorów w 9 miastach w Polsce. Do dyspozycji biegaczy będą ścieżki w Bydgoszczy, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Słupsku, Częstochowie, Krakowie, Kielcach i w Warszawie.

Organizatorzy nie określili limitu czasu na pokonanie trasy. Główną ideą imprezy jest promocja zdrowego i mądrego podejścia do aktywności fizycznej. W wydarzeniu udział weźmie maksymalnie 999 uczestników. Na ukończenie wyzwania zawodnicy otrzymają dwa dni – od 9 kwietnia od godziny 9:00 do 11 kwietnia do godziny 21:00.

Zapisy na bieg ruszą 9 marca o godzinie 9:00 na tej stronie internetowej. Opłata startowa wynosi 29.99 zł, ale każdy uczestnik może przekazać dodatkową darowiznę. Na pakiet składają się dwa gadżety – pas na numer startowy z kieszonką Gato Sports, biegowe skarpety oraz certyfikat udziału w biegu. Każdy, kto ukończy bieg otrzyma specjalnie zaprojektowany medal.

– W bieganiu z czystą przyjemnością dominuje cyfra „9”. Ma to silny związek z powstaniem Światowej Agencji Antydopingowej w 1999 roku, której powstanie było milowym krokiem w walce o zdrowie, życie i rywalizację na równych zasadach sportowców na całym świecie – czytamy w komunikacie prasowym.

Czysta przyjemność pomagania

Edukowanie i pomaganie to dwa główne cele wydarzenia. Zebrane środki z opłat startowych zostaną w całości przekazane na cel charytatywny. Środki finansowe pomogą młodym sportowcom u progu swojej kariery, którzy ulegli kontuzji i teraz zmagają się z długoterminową rehabilitacją.

Wsparcie to jest szczególnie istotne w czasie trwającej pandemii, ciągłych lockdownów i niezwykle utrudnionego dostępu do specjalistów. Pomoc w tak trudnych chwilach liczy się podwójnie, bo dodaje skrzydeł i motywacji do dalszej walki o marzenia.

Ambasadorzy wspierają

Inicjatywę wspierają polscy sportowcy, m.in.: Tomasz Majewski, Luiza Złotkowska, Arkadiusz Malarz, a także Angelika Cichocka i Marcin Lewandowski.

– Ja biegam z czystą przyjemnością. Kocham to, co robię. To jest moja wielka pasja. Chciałabym, żebyście Wy też to poczuli biorąc udział w wirtualnym biegu między 9 a 11 kwietnia. To będzie okazja, żeby się sprawdzić, żeby poczuć tę czystość, radość biegania a przy okazji pomóc też młodym sportowcom, którzy na tę pomoc zasługują – mówi  Angelika Cichocka, lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich.

Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Wychowanie przez Sport. Akcja odbywa się w ramach Światowego Dnia Czystego Sportu „Play True Day” pod patronatem Światowej Agencji Antydopingowej.

mat pras.

fot. Arek Adeoye/ Unsplash