Korona Warszawy by Rak’n’Roll. Do zdobycia 6 najwyższych szczytów stolicy

Wyczyn sportowy, zdobycie najwyższych szczytów Warszawy i pomoc chorym w przejściu przez raka, czy to wszystko można połączyć ze sobą? Odpowiedz brzmi: Tak! Korona Warszawy by Rak’n’Roll to pierwszy wirtualny charytatywny bieg górski, za organizacją którego stoi Fundacja Rak’n’Roll i Fundacja „Maraton Warszawski”. Właśnie ruszyły internetowe zapisy na to wydarzenie.

W 2015 roku, zimą, bez wspomagania tlenowego, pięciu polskich śmiałków zdobyło Koronę Warszawy. Paweł Cywiński, Mateusz Luft, Jan Mencwel, Jarosław Ziółkowski i Szczepan Żurek weszli, w stylu alpejskim, na 6 najwyższych wzniesień stolicy. Ekspedycja ta miała cel charytatywny – wsparcie Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie!

Teraz każdy z nas ma szansę na ten niezwykły wyczyn.

– Kiedyś to musiało nastąpić. Nie ukrywamy, myśl że nie będziemy już jedynymi zdobywcami Korony Warszawy początkowo nas zasmuciła, a nawet zaniepokoiła – mówi Szczepan Żurek, Kierownik pionierskiej Ekspedycji Korona Warszawy.  – Jednak te emocje szybko ustąpiły miejsca radości, bo wszyscy śmiałkowie, którzy podejmą się tego wyzwania, robią to w słusznej sprawie. Podpisujemy się pod tym pomysłem dziesięcioma rękami! Służymy radą i wsparciem – podkreśla.

Korona Warszawy by Rak’n’Roll to miejsko-dobrodziejski nizinny bieg górski, który jest wydarzeniem tworzonym we współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski”.  Do udziału w nim organizatorzy zachęcają  zarówno wyczynowych sportowców, jak i amatorów oraz pasjonatów spacerów. Trasa zawodów wiedzie szlakiem wyznaczonym przez pierwszych zdobywców Korony Warszawy.

– Start w tym wydarzeniu to szansa na udział w sportowej rywalizacji, zdobycie unikalnego Certyfikatu Zdobywcy Korony Warszawy i jednocześnie pomoc chorym onkologicznie. Uczestnicy podejmują się nie tylko zdobycia Korony Warszawy, ale i zgromadzenia środków, które zostaną przekazane na pomoc naszym podopiecznym w przejściu przez raka – mówi Monika Dąbrowska z Fundacji Rak’n’Roll.

Korona Warszawy, czyli gdzie biegniemy

– Korona Warszawy to dystans około 30 km, ale co ważniejsze, to również 6 szczytów na terenie miasta. To łączne przewyższenie ponad 740 m, czyli wyzwanie, które może przyprawić o drżenie serca wytrawnych alpinistów, albo nawet i himalaistów – mówi Marek Tronina z Fundacji „Maraton Warszawski”.

Na śmiałków czeka 6 najwyższych wzniesień stolicy: Górka Szczęśliwicka (152 m. npm.), Wzgórze Trzech Szczytów (133,9 m. npm.), Kopiec Moczydłowski (130 m. npm.), Kopiec Powstania Warszawskiego (121 m. npm.), Kopa Cwila (108 m. npm.) oraz Gnojna Góra (86,5 m.npm.). Można tego dokonać wybierając jeden z trzech stylów: alpejski, oblężniczy lub turystyczny.

Pierwszy z nich to propozycja dla wytrawnych biegaczy, których nie przeraża konieczność pokonania jednorazowo około 30 km, w trakcie których powinni wbiec na każdy z 6 szczytów Korony Warszawy. Miejsce startu i mety biegu oraz dokładna trasa zależy wyłącznie od wybranej przez biegacza strategii. Bieg musi zostać zrealizowany w terminie pomiędzy 27 marca i 11 kwietnia.

Z kolei w biegacze, którzy wybiorą styl oblężniczy mają  możliwość podzielenia całego dystansu około 30 km na maksymalnie 6 etapów. Warto jednak pamiętać, że wszystkie muszą zostać zrealizowane pomiędzy 27 marca i 11 kwietnia.

Wreszcie ostatnia z opcji, czyli styl turystyczny adresowana jest do fanów spacerów. Zadaniem uczestników jest bieg lub spacer na każdy z 6 szczytów. Ten styl nie narzuca pokonania określonego dystansu, nie ogranicza też liczby etapów dla zdobycia Korony.  Jedynym ograniczeniem jest czas zdobycia wszystkich wierzchołków, taki sam jak w przypadku pozostałych stylów.

Do biegu, gotowi, start!

Udział w zawodach wymaga uzyskania Licencji. Aby ją otrzymać, niezbędne jest założenie zbiórki #BiegamDobrze i zebranie kwoty minimalnej 100 zł. Organizatorzy nie określili kwoty maksymalnej, a to oznacza, że można gromadzić na koncie środki bez końca. Każda złotówka trafi na konto Fundacji Rak’n’Roll, która pomaga ludziom przejść przez raka.

Zapisy już trwają na tej stronie internetowej. Podczas rejestracji uczestnicy mogą założyć profil zbiórki, za pośrednictwem którego znajomi, rodzina, sąsiedzi czy inni biegacze będą mogli wpłacać środki i wspierać ekspedycję po Koronę Warszawy.

Kiedy licznik na zbiórce przekroczy 100 zł fundusze zasilą konto Fundacji Rak’n’Roll, a biegacz otrzyma numerowaną licencję uprawniającą do startu w zawodach i zdobycia 6 szczytów Korony Warszawy.

Zawody rozpoczynają się 27 marca i trwają do 11 kwietnia. W tym czasie zawodnicy, którzy posiadają ważne licencje mogą w wybranym stylu zdobywać Koronę Warszawy. Zbiórki #BiegamDobrze trwają od 16 marca do 18 kwietnia.

Pamiętam, jak 6 lat temu otrzymaliśmy wsparcie od mistrzyni i mistrzów polskiego himalaizmu: Anny Czerwińskiej, Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego. Te kule energii niosły nas na każdy szczyt, były liną asekuracyjną w trudniejszych momentach. Dzisiaj my pozwalamy sobie podzielić się doświadczeniem i dajemy wsparcie śmiałkom. Zdobywajcie szczyty w szczytnym celu! To co robicie jest niezwykłe!  – podsumował Szczepan Żurek.

Korona Warszawy by Rak’n’Roll. Miejsko-dobrodziejski nizinny bieg górski został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy oraz Patronatem Medialnym Polskiej Agencji Prasowej.

Źródło: Human Signs

fot. Panek, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons