24 rekordy życiowe w butach METASPEED Sky

24 z 35 ambasadorów ASICS pobiło dzisiaj swoje rekordy życiowe podczas zorganizowanej przez japońską markę imprezy „Be(at) Your Personal Best”. Wszyscy zawodnicy startowali w niedawno wprowadzonych na rynek butach METASPEED Sky.

Trasa zawodów „Be(at) Your Personal Best” została wytyczona w położonej w zachodniej części Francji niewielkiej miejscowości Domaine du Bois Aux Daims Morton.

Organizatorzy zaplanowali na dzisiaj dwa biegi – na dystansach 5 i 10km. Na miejscach startowych przygotowali po 18 miejsc, chociaż stawka zawodników na „piątkę” ostatecznie uszczupliła się o jedną osobę.

Biegacze startowali na pętli o długości 2,5 km z atestem francuskiej federacji lekkiej atletyki, a także World Ahletics. Warunki dla startujących biegaczy były dobre. Temperatura powietrza wynosiła 15 stopni, był słaby wiatr.

Najszybszy w 2021 roku

Jako pierwsi o godzinie 9:00 na trasę wyruszyli uczestnicy biegu na 10km.

Zawody wygrał 22-letni Kenijczyk Hillary Kipkoech, który uzyskał wynik 27:35 i znacznie poprawił swój rekord życiowy wynoszący do dzisiaj 28:28. To najlepszy rezultat na świecie w biegu na 10km osiągnięty przez mężczyznę w 2021 roku.

Jako drugi z czasem 28:27 finiszował Jorge Blanco z Hiszpanii (PB), a na podium wskoczył jeszcze Sondre Moen Nordstad. Utytułowany Norweg, który niedawno podpisał kontrakt z ASICS, zameldował się na mecie z wynikiem 28:35. To rezultat dość odległy od jego rekordu życiowego wynoszącego 27:55.

Czwarty finiszował Belg Koen Naert. Aktualny mistrz Europy w maratonie wyrównał swój najlepszy wynik na 10km – 28:37.  Damian Kabat uplasował się na dziesiątym miejscu z czasem 30:33. Oznacza to, że jego rekord życiowy 29:52 pozostał nietknięty.

Erytrea z nowym rekordem

Najszybszą kobietą na „dychę” była dzisiaj w Morton Mekdes Woldu, która z rezultatem 31:47 ustanowiła nowy rekord Erytrei. Po niej zmagania ukończyła Austriaczka Julia Mayer (33:35, PB), a trzecia była Juliette Thomas z Belgii (34:18, PB).

Na piątym miejscu sklasyfikowana została Polka, Beata Popadiak, która z Francji przywiezie nowy rekord życiowy 35:55. Dotychczas jej najlepszy czas na 10km wynosił 36:33.

– Pobiegłam trochę asekuracyjnie, bałam się iść na całość. Jednak ten start sprawił, że poczułam się bardziej pewna siebie. Teraz będę celowała w wynik poniżej 35 minut – powiedziała nam Beata Popadiak, która na co dzień zarządza społecznością ASICS FrontRunner na świecie.

Mocni Francuzi i Szwedka

Największym faworytem biegu na 5km wydawał się Julien Wanders, który podobnie jak Moen właśnie dołączył do grona ambasadorów ASICS. Jednak na trasie to nie Szwajcar nadawał ton rywalizacji.

Wygrał Kenijczyk Boniface Kibiwott (13:24) przed dwoma Francuzami – Felixem Bourem (13:34) i Etienne Daguinosem (13:36). Wanders był dopiero ósmy z wynikiem 14:13, o 44 sekundy gorszym niż jego rekord życiowy.

Wśród kobiet najlepsza w biegu na 5km okazała się Sarah Lahti, która z czasem 15:22 ustanowiła nowy rekord Szwecji.

– Jestem bardzo szczęśliwa. Przez pierwsze 3 km biegło mi się naprawdę lekko. Patrzyłam na zegarek i wiedziałam, że jeśli uda mi się utrzymać to tempo, to pobiję rekord. Jako sportowiec zawsze chcę być najlepsza, dzisiaj się nią okazałam – powiedziała Sarah Lahti na mecie.

Druga była Francuzka Leïla Hadji (15:51), a trzecia Chorwatka Kristina Hendel (15:52, PB).

Superszybkie startówki

Wszyscy uczestnicy dzisiejszego biegu startowali w butach ASICS METASPEED Sky, które na rynku pojawiły się 30 marca, ale już zdążyły mocno namieszać w biegowym świecie.

Na początku kwietnia podczas zawodów Podium 5k w Barroword Brytyjka Beth Potter nabiegała w nich wynik 14:41, który jest lepszy niż rekord świata na dystansie 5km.

Z kolei w ubiegłą niedzielę na trasach maratonów w holenderskim Enschede i Dębnie aż czworo ambasadorów ASICS – Marcin Chabowski, Adam NowickiArkadiusz Gardzielewski i Aleksandra Lisowska uzyskało wyniki wyraźnie lepsze niż minima olimpijskie. Ta ostatnia zawodniczka wyrównała niemal 20-letni rekord Polski w biegu na królewskim dystansie wynoszący 2:26:08.

Jak podaje ASICS, do dzisiaj ponad 114 biegaczy pobiło swoje rekordy życiowe startując w butach METASPEED Sky.