Gel-Braid na dobry początek przygody z bieganiem

Dobre buty to podstawa gdy biegamy, bez względu na to, jak często się ruszamy.  Gdy nie biegamy dużo, albo gdy dopiero zaczynamy, większość z nas chciałaby wyposażyć się w dobre obuwie biegowe, ale nie z najwyższej półki. Tutaj pojawia się model GEL-Braid od ASICS.

Garść informacji technicznych

Buty są lekkie – ważą 265 g w wersji męskiej i 230 g w wersji damskiej. Posiadają drop 10 mm. W podeszwie znajduje się pianka EVA, która zapewnia biegaczowi amortyzację, a pod pietą słynny GEL od ASICS. Cholewka Mesh zapewnia komfort, but „oddycha”. Komfort dla całej stopy zapewnia technologia California Slip Lasting – to połączenie cholewki i podeszwy zapewniające stabilność całego buta.

Konstrukcja modelu Gel-Braid zawiera też  technologię Internal Heel Counter, która odpowiada  za stabilizację pięty podczas jej kontaktu z podłożem. Na powierzchni podeszwy zewnętrznej mamy porządnej jakości gumę AHAR, która zapewnia przyczepność i żywotność buta na dłuższy czas.

Dla kogo jest ten but?

Model powstał z myślą o początkujących biegaczach, ale uważam, że będzie idealny również dla osób, które np. lubią sobie potruchtać dodatkowo do innego sportu, który uprawiają. Pokuszę się nawet o rekomendację dla osób, które spacerują lub uprawiają nordic walking.

Buty posiadają amortyzację, ale nie tak dużą jak np. GEL-Nimbus, GEL-Kayano czy GT-2000. Z tego powodu będą one najbardziej odpowiednie dla biegacza o wadze do 80 kg, który wychodzi pobiegać ok. 2-3 razy w tygodniu. Niewielkie dystanse – do około 10 km. Buty sprawdzą się na asfalcie, kostce i na żwirowych czy ubitych leśnych drogach.

Moje pierwsze wrażenie

No i chyba to co najważniejsze, czyli opinia biegacza, bo kto jak nie on prawdę Ci powie o bucie? Nie jestem początkującą biegaczką, ani okazjonalną. Lubię wyjść na 5 czy 8 km joggingu nie patrząc na tempo, tętno – tylko ja i las. I powiem szczerze, że buty Gel-Braid były świetnym kompanem. Są naprawdę lekkie, przewiewne i bardzo wygodne.

Gdy wyjmowałam buty z pudełka zauważyłam, że są dość wąskie, podobnie jak moje stopy. Po przymierzeniu okazało się, że mam jeszcze trochę luzu po bokach. W przypadku cienkiej skarpety trzeba buty dobrze zasznurować, ale np. jesienią czy zimą, gdy potrzeba jest grubszej skarpety, będą bardziej dopasowane.

Buty sprawdziłam biegając po różnych podłożach. Gumowa podeszwa naprawdę dobrze trzyma przyczepność na asfalcie. Biegałam po mokrym asfalcie, gdy „leciałam” z górki buty świetnie przetaczały się od pięty. Potem był las i moje ulubione ścieżki, utwardzone, ale korzenie też się pojawiają – i tu but też świetnie sobie poradził. Przyczepność – bez zarzutu, a pod stopami komfort i miękkość. Buty zabrałam też na spacerowanie i musze powiedzieć, że z przyjemnością się w nich po prostu chodzi.

Podsumowanie

Nie biegasz dużo i nie pokonujesz długich dystansów? Sporo spacerujesz albo chodzisz z kijkami? Jeśli nie chcesz kupować modelu z najwyższej półki, ale chcesz mieć porządne buty które zapewnią amortyzację, stabilizację i komfort całej stopie to zdecydowanie polecam Gel-Braid.

Buty Gel-Braid dostępne są np. na stronie sklepmartes.pl w cenie poniżej 200 złotych.

Autorka tekstu i zdjęć: Ewelina Bałda