Krystian Zalewski wybrał Dębno. Jak wypadnie w maratońskim debiucie?

Jak się dowiedzieliśmy, Krystian Zalewski w niedzielę wystartuje w PZLA Mistrzostwach Polski w Maratonie, które odbędą się w Dębnie. Rekordzista kraju w półmaratonie ostatecznie zrezygnował z udziału w udziału w zaplanowanym na ten sam dzień NN Mission Marathon w holenderskim Enschede.

Na maratoński debiut Zalewskiego czekamy od ubiegłego roku.  Do Walencji biegacz z Goleniowa wybierał się w wielkiej formie. Rewelacyjnie zaprezentował się 17 października na trasie Mistrzostw Świata w Półmaratonie w Gdyni, na której uzyskał wynik 1:01:32. Pobił w ten sposób rekord kraju ustanowiony 20 lat wcześniej przez Piotra Gładkiego.

Karty rozdaje koronawirus

Trener Jacek Kostrzeba w wywiadach przed startem w Walencji sygnalizował, że jego podopiecznego stać na bieg na poziomie poniżej 2:10. Zaczęły się spekulacje, czy Zalewski będzie w stanie poprawić rekord Polski, który od 2012 roku wynosi 2:07:39. Niestety tuż przed wylotem do Hiszpanii zawodnik UKS Barnim Goleniów odebrał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, który zamknął mu drogę na start debiutanckiego maratonu.

Krystian Zalewski jednak się nie poddał i ruszył z przygotowaniami do wiosennego biegu na królewskim dystansie. Trenował z myślą o zaplanowanym na 11 kwietnia NN Mission Marathon, który organizatorzy promowali hasłem „Najszybsza droga do Tokio.” Areną zmagań zawodników walczących o olimpijskie przepustki miał być Hamburg.

Na początku kwietnia jednak koronawirus znów dał o sobie znać. W związku z pandemicznymi ograniczeniami organizatorzy zmuszeni byli przesunąć o tydzień termin maratonu i poszukać dla imprezy nowej lokalizacji. Padło na Enschede i tamtejsze lotnisko Twente, na którym wytyczona została trasa zawodów.

Bieg w Holandii ma się odbyć 18 kwietnia, dokładnie w tym samym terminie, co PZLA Mistrzostwa Polski w maratonie w Dębnie. Zawody zostaną przeprowadzone na szybkiej trasie, na której w 1986 roku Antoni Niemczak uzyskał rekordowy, niepobity do tej pory wynik 2:10:34.

Kierunek: Dębno

Zamieszanie wokół NN Mission Marathon spowodowało, że w ciągu ostatnich kilku dni nie było jasne, czy Zalewski wystartuje w tym biegu. Dzisiaj jest już jasne, że rekordzista kraju w półmaratonie na miejsce swojego maratońskiego debiutu wybrał Dębno. O powodach decyzji nie chce mówić, podkreśla tylko, że jest zdrowy i czuje się bardzo dobrze. Nam pozostaje tylko trzymać za niego kciuki.

Start biegu w Dębnie w niedzielę, o godzinie 10:00.

md

fot. Dawid Linkowski/ gdyniasport.pl