NN Mission Marathon: Stephen Kiprotich chce powalczyć o przepustkę do Tokio

Stephen Kiprotich, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku weźmie udział w niedzielnym maratonie NN Mission Marathon, który odbędzie się w Enschede w Holandii. Ugandyjczyk będzie walczył o miejsce w kadrze na sierpniowy maraton olimpijski w Sapporo. 

32-letni Kiprotich to jeden z najbardziej utytułowanych biegaczy w historii. Mimo stosunkowo młodego wieku wydaje się, że lata świetności ma już za sobą. Największe sukcesy święcił w 2012 roku, gdy sięgnął po złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i rok później na moskiewskich Łużnikach wygrywając mistrzostwo świata w maratonie.

Mistrz jest zmęczony?

Ostatnie lata były jednak dla Ugandyjczyka wyraźnie słabsze. W 2016 roku w Rio nie zdołał obronić tytułu mistrza olimpijskiego, z wynikiem 2:13:32 był dopiero czternasty. Rok później biegał maratony m.in. w Hamburgu i Fukuoce na poziomie 2:07, a w październiku 2018 roku w Toronto finiszował z wynikiem 2:11:06.

Rozczarował również na ostatnich mistrzostwach świata, które odbyły się w październiku 2019 roku w Dausze. Z wynikiem 2:15:04 zajął odległe, 18. miejsce.  Był to jego ostatni występ w maratonie w ostatnich latach. W 2020 roku Kiprotich wystartował tylko w półmaratonie w japońskim Marugame, który ukończył z czasem 1:05:53.

Ugandyjczyk kiepsko rozpoczął również bieżący sezon. W marcu dotarł do mety półmaratonu w Jinja (Uganda) z wynikiem 1:04:12. Nic dziwnego, że wypadł z kadry.

Powalczy przepustkę do Tokio

Aby wystąpić w sierpniu na Igrzyskach Olimpijskich musi zanotować w niedzielę na maratonie w Enschede naprawdę dobry czas. Potrzebny mu będzie rezultat lepszy niż rekord życiowy, który wynosi 2:06:33. Warto podkreślić, że Kiprotich uzyskał ten  wynik aż 6 lat temu w Tokio.

Organizatorzy niedzielnego maratonu w Enschede awizują również start dwóch innych biegaczy z Ugandy – rekordzisty kraju Felixa Chemongesa (2:05:12) oraz Geoffreya Kusuro. Gwiazdą imprezy będzie rekordzista świata Kenijczyk Eliud Kipchoge.

NN Mission Marathon pierwotnie planowany był na 11 kwietnia w Hamburgu, ale obecna sytuacja COVID-19 zmusiła organizatorów do przesunięcia wydarzenia o tydzień, a także znalezienia dla tej imprezy nowej lokalizacji. Trasa maratonu w Enschede powinna być bardzo szybka, bo została wytyczona na lotnisku Twente.

Dylemat maratończyka: Dębno czy Enschede?

Na starcie w Enschede stanąć mają również zawodnicy z Polski, którzy będą walczyć o wypełnienie minimum na Igrzyska Olimpijskie wynoszące 2:11:30 dla mężczyzn i 2:29:30 dla kobiet.

Celowo nie podajemy nazwisk polskich biegaczy, którzy planują start w Holandii, ponieważ… część zawodników wciąż nie podjęła decyzji, czy pobiegną w Enschede czy w zaplanowanym również na najbliższą niedzielę maratonie w Dębnie.

red

fot. Peter MooneyCC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons