Polecą po minima olimpijskie? NN Mission Marathon na lotnisku w Enschede

Organizatorzy NN Mission Marathon podali, że przeniesiony z Hamburga bieg pod hasłem „najszybsza droga do Tokio” odbędzie się 18 kwietnia w holenderskim Enschede. Gwiazdą imprezy będzie Kenijczyk Eliud Kipchoge, rekordzista świata w maratonie. Wśród 70 zawodników walczących o olimpijskie przepustki znajdą się czołowi polscy biegacze.

NN Mission Marathon pierwotnie planowany był na 11 kwietnia w Hamburgu, ale obecna sytuacja COVID-19 zmusiła organizatorów do przesunięcia wydarzenia o tydzień, a także znalezienia dla tej imprezy nowej lokalizacji.

–  Jesteśmy wdzięczni wielu organizacjom na całym świecie, które zaoferowały nam pomoc. Stworzenie sportowcom równych szans na zdobycie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich spotkało się z dużym zrozumieniem – powiedział Frank Thaleiser, dyrektor NN Mission Marathon.

Trasa maratonu w Enschede powinna być bardzo szybka, bo została wytyczona na lotnisku Twente. Obiekt ten posiada jeden pas startowy o długości około 3km. Na lotnisku nie są realizowane regularne loty pasażerskie.

Ze względu na pandemię impreza odbędzie się bez udziału kibiców.

Polacy gotowi do startu

Listę startową biegu otwiera Kenijczyk Eliud Kipchoge, ale do startu w Holandii szykują się również polscy maratończycy Adam Nowicki, Marcin Chabowski, Krystian Zalewski (debiut) i Yared Shegumo, a także maratonki Aleksandra Lisowska, Izabela Paszkiewicz i Angelika Mach. 

Będzie to dla nich ostatnia szansa na wywalczenia kwalfikacji na olimpijski maraton zaplanowany w dniach 7-8 sierpnia w Sapporo w Japonii.

red

fot. twente-airport.nl