PZLA dodatkowo zweryfikuje uczestników maratonu w Dębnie

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował dzisiaj, że ze względu na pandemiczne obostrzenia przeprowadzi dodatkową weryfikację uczestników zgłoszonych do udziału w PZLA Mistrzostwach Polski w maratonie. Impreza odbędzie się w Dębnie w dniu 18 kwietnia, ostateczną listę uczestników poznamy… trzy dni wcześniej. 

Aktualnie na liście startowej maratonu w Dębnie znajduje się 37 kobiet i 192 mężczyzn. Wśród nich są zarówno biegacze elity, jak i zaawansowani amatorzy z licencjami PZLA, którzy spełnili określone przez organizatorów minima czasowe.

Ponieważ rząd przedłużył do 18 kwietnia okres obowiązywania pandemicznych obostrzeń konieczna będzie dodatkowa weryfikacja zgłoszeń pod kątem zgodności z bieżącymi rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z jego treścią w imprezach sportowych mogą uczestniczyć wyłącznie zawodowi sportowcy, biegacze pobierający stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie o sporcie oraz członkowie kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej.

Dopuszczeni do startu zostaną również uczestnicy rozgrywek uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy lub zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

Potrzebne dodatkowe dokumenty

Polski Związek Lekkiej Atletyki zobowiązał zgłoszonych zawodników do udokumentowania możliwości udziału w PZLA Mistrzostwach Polski. Najpóźniej do 14 kwietnia do godziny 20:00 powinni przesłać na adres debno2021@pzla.pl  dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie dla sportowców zawodowych, dokument wystawiony przez podmiot opłacający stypendium sportowe.

Kadrowicze muszą przedstawić dokument wystawiony przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji albo polski związek sportowy albo Polski Komitet Olimpijski albo Polski Komitet Paraolimpijski.

Weryfikacja otrzymanych dokumentów odbędzie się w dniu 15 kwietnia, a zgoda na start zostanie odnotowana w Systemie STARTER PZLA.

Jak czytamy w komunikacie federacji z wymogu weryfikacji zgłoszenia zwolnieni są zaproszeni zawodnicy zagraniczni.

Elita pobiegnie na pewno, ale co z resztą?

Startu w Dębnie mogą być zatem pewni zawodowi biegacze Elity, ale spełnienie dodatkowych wymogów może być problemem dla amatorów.

Zgodnie z ustawą o sporcie stypendia sportowe mogą przyznawać jednostki samorządu terytorialnego oraz kluby sportowe. Ponieważ każdy ze zgłoszonych zawodników posiada licencję PZLA wystawioną na wniosek macierzystego klubu należy spodziewać się prawdziwego wysypu stypendystów.

red

Źródło: PZLA

fot. maratondebno.pl